Whatsapp, Apple’a karşı duruyor!

WhatsApp başkanı Will Cathcart’a göre WhatsApp, çocuk istismarı görüntülerinin yayılmasını durdurmak için Apple’ın yeni Çocuk Güvenliği önlemlerini benimsemeyecek. Bir Twitter ileti dizisinde, Apple’ın “telefonunuzdaki tüm özel fotoğrafları tarayabilen bir yazılım geliştirdiğine” olan desteğini açıklıyor ve Apple’ın çocuk cinsel istismarı materyaline veya CSAM’e yanıtını iyileştirmeye çalışırken yanlış bir yol izlediğini düşünüyor.

Apple’ın Perşembe günü açıkladığı planı, iCloud’a yüklenen görüntülerin karmalarını almayı ve bunları bilinen CSAM görüntülerinin karmalarını içeren bir veritabanıyla karşılaştırmayı içeriyor. Apple‘a göre bu, kullanıcı verilerini şifreli tutmasına ve cihaz üzerinde analizi çalıştırmasına izin verirken, yine de kullanıcıları çocuk istismarı görüntülerini paylaştıkları tespit edilirse yetkililere bildirmesine izin veriyor. Apple’ın Çocuk Güvenliği stratejisinin bir başka ayağı, isteğe bağlı olarak, 13 yaşından küçük çocukları müstehcen içerik içeren fotoğraflar gönderir veya görüntülerse ebeveynleri uyarmayı içerir. Apple’daki dahili bir not, insanların sistemlerin “etkilerinden endişe duyacaklarını” kabul etti.

Whatsapp

Whatsapp bu hamlesi ile kullanıcı kaybedebilir!

Cathcart, Apple’ın yaklaşımını “çok endişe verici” olarak nitelendiriyor ve ne tür görüntülerin olduğu konusunda farklı fikirlere sahip hükümetlerin Apple’ın görüntüleri karşılaştırdığı veritabanlarına CSAM olmayan görüntüler eklemesini istemesine izin vereceğini söylüyor. Cathcart, WhatsApp’ın kısmen kullanıcı raporlarından yararlanan çocuk istismarıyla mücadele sisteminin Apple’ınki gibi şifrelemeyi koruduğunu ve şirketin 2020’de Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi’ne 400.000’den fazla vakayı rapor etmesine yol açtığını söylüyor.

WhatsApp’ın yöneticisi olan Will Cathcart’ın Facebook’un gizlilik endişeleri nedeniyle Apple’a saldırmak için nedenleri var. Apple’ın iOS 14.5’te reklam izlemenin nasıl çalıştığına ilişkin değişiklikleri, Facebook’un Apple’ın gizlilik değişikliklerini küçük işletmeler için zararlı olarak eleştiren gazete reklamları satın almasıyla iki şirket arasında bir kavga başlatmıştı. Apple, değişikliğin “sadece” kullanıcılara izlenip izlenmeme konusunda bir seçenek verilmesini gerektirdiğini söyleyerek geri döndü. Yine de Apple’ın yeni Çocuk Güvenliği önlemlerini eleştiren sadece WhatsApp değil. Endişeleri dile getiren kişi ve kuruluşların listesi Edward Snowden, Electronic Frontier Foundation, profesörler ve daha fazlasını içeriyor. Apple’ın yeni politikasına yöneltilen eleştirilerden bazılarına genel bir bakış sağlamak için bu tepkilerden bazılarını burada topladık. Johns Hopkins Üniversitesi’nde doçent olan Matthew Green, kamuya duyurulmadan önce özelliği geri çekti. Apple’ın planlarını ve hash sisteminin hükümetler ve kötü niyetli aktörler tarafından nasıl kötüye kullanılabileceğini tweetledi.

EFF, Apple’ın planını alt üst eden bir bildiri yayınladı ve bunu aşağı yukarı “kapsamlı bir şekilde belgelenmiş, dikkatlice düşünülmüş ve dar kapsamlı bir arka kapı” olarak nitelendirdi.
EFF’nin basın açıklaması, Apple’ın Çocuk Güvenliği önlemlerinin hükümetler tarafından nasıl suistimal edilebileceğine ve kullanıcı gizliliğini nasıl azalttığına inandığı konusunda ayrıntılı bilgi veriyor. Harvard’ın Siber Hukuk Kliniğinde eğitmen olan Kendra Albert ise, queer çocuklara yönelik potansiyel tehlikeler ve Apple’ın ebeveyn bildirimleri özelliği için yaş aralıkları konusunda başlangıçtaki netlik eksikliği hakkında bir ipucuna sahip.


Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...