Volvo Yeni Kablosuz Şarj Teknolojisini Test Ediyor

Volvo seçtiği bazı ortaklarla beraber yeni nesil şehir ortamı için geliştirdiği kablosuz şarj teknolojisini test etmeye başladı. Volvo’nun ortağı ise bir taksi şirketi! Gelin bu konuyu tüm ayrıntılarıyla beraber inceleyelim.

Üç yıl süre boyunca, tamamen elektrikli Volvo XC40 elektrikli otomobil filosu, İskandinav bölgesindeki taksi şirketi Cabonline tarafından taksi olarak kullanılacak ve İsveç’in Göteborg şehrindeki istasyonlarda kablosuz şarj edilecek.

Göteborg Yeşil Şehir Bölgesi‘nin bir parçası olan bu programda taksiler günde 12 saatten fazla ve yılda 100.000 km’den fazla yol kat edecek ve ticari kullanım sırasında tamamen Volvo araçların dayanıklılığını ortaya çıkaracak.

Volvo Cars Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde görevli Mats Moberg , “Göteborg Şehir Bölgesi, heyecan verici yeni teknolojiler hakkında bir projemiz ve gelecek olarak daha geniş bir gelecek için zaman içinde değerlendireceğimiz bir yer olacak.” dedi. “Seçilmiş ortaklarla birlikte yeni teknolojileri test etmek, denemelerimiz için alternatif değerlendirmenin iyi bir yolu.” diye de ekledi.

Kablosuz Şarj Nasıl Olacak ?

Volvo XC40, taksi durağı boyunca kaldırıma gömülü bir şarj alanının üzerine park ettiğinde şarj işlemi otomatik olarak başlayacak. Otomatik endüktif şarj, zemine yerleştirilmiş bir verici aracılığıyla enerji göndererek çalışır ve arabaların alıcı plakalarını bunun üzerine konumlandırarak şarj edilmesini olanak verir. Volvo, sürücüleri şarj konumuna yönlendirmek için yeni nesil entegre 360 kamerasını kullanmayı planlıyor.

Kablosuz şarj projesinde yer alan diğer ortaklar arasında şirketin İsveçli perakendecileri Volvo Bil ve Volvo Car Sörred, İsveçli enerji şirketi Vattenfall ve onun şarj ağı InCharge, şehir enerji şirketi Göteborg Enerji ve Gothenburg’un sahibi olduğu bir belediye ekonomik kalkınma ajansı olan Business Region Gothenburg yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Volvo, 2030 yılına kadar emisyonsuz ulaşım sağlamayı hedefleyen Göteborg Yeşil Şehir Bölgesi girişiminin başlatılmasında yer aldı. Gerçek bir şehri bir test alanı olarak kullanmak, şirketin elektrifikasyon, mobilite, otonom sürüş, bağlanabilirlik ve güvenlik alanlarında teknolojilerin ve hizmetlerin gelişimini hızlandırmasını da sağlayacak.

Peki siz Volvo’nun bu adımı hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...