Uzaya Seyahatte SpaceX Uçuş Maliyeti Ne Kadar?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uzay alanında da gelişmeler yaşanıyor. Gelişmiş teknoloji ile birlikte artık uzaya çıkmak eskiye nazaran çok daha kolay bir hal aldı. Ve bu gelişme ile birlikte artık uzaya seyahat edebilmek de mümkün oldu. Uzay alanında şu anda rekabet içinde olan üç şirket bulunmakta. Bunlar SpaceX , Blue Origin ve Virgin Galactic’dir. Peki ya bir sivil SpaceX uçuş maliyeti ne kadardır.

Normal uzay uçuşlarının ardından ilk turist uçuşları 2021 yılında başladı. Bu seyahetlerin başlamasının ardından uzaya gidişin maliyeti birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Gelin birlikte sivil bir SpaceX uçuş maliyeti ne kadar bakalım.

Uzaya Gitmenin Maliyeti Ne Kadar?

Eylül 2021’de SpaceX ,tamamen sivil bir özel uzay uçuşu olan Inspiration4 misyonunun bir parçası olarak Jared Isaacman ve diğer üç kişi Kennedy Uzay Merkezi’nden bir SpaceX Dragon kapsülü ile fırlattı. Ardından Dünya çevresinde üç günlük gezinin ardından Atlantik Okyanusu’na indiler. Misyonun amacı, genel olarak sivil uzay yolculuğu için bir pazarlama yapmak oldu. Ancak ne SpaceX ne de Isaacman, uçuşun tam maliyetini açıklamadı. Ancak bir koltuk için 50 milyon dolarlık bir fiyat maliyeti olduğu konuşuldu.

Nisan 2022’de, Axiom Mission 1 başlatıldı ve kişi başına en az 55 milyon dolar olduğuna inanılan bir maliyetle uzaya götürürdü. Yapılan açıklamada, 2016’da bir Falcon 9 roketini fırlatmanın maliyetinin 62 milyon dolar olduğu belirtilmişti, ancak 2020’de SpaceX araç entegrasyonu direktörü Christopher Couluris, şirketin Falcon 9 roketlerini yeniden kullanarak fırlatma maliyetini yaklaşık 28 milyon dolara indirmeyi başardığını söyledi.

Bir başka örnek olarak, TechCrunch’a göre, Virgin Galactic 90 dakikalık bir yörünge altı yolculuk için 450.000 $ ücret alıyor. Zamanla teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu maliyetlerde bir düşme yaşanacağı bekleniyor. Elon Musk, yaptığı bir açıklamada, uzaya yapılan yolculukların başlangıçta çok pahalı olacağını, ancak bunun zamanla azalarak alanı herkes için daha erişilebilir hale getireceğini belirtmişti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...