Ukrayna’ya Mini Drone Desteği: PD-100 Black Hornet Nedir?

Ukraynalı askerler yakında Rusya’ya karşı üstünlük sağlamaya yardımcı olacak yeni bir alete sahip olacaklar. Ülkeye Javelin tanksavar füzeleri ve son teknoloji Starstreak uçaksavar füzeleri gibi bir dizi savunma cihazı tedarik etmiş olan İngiltere, çok daha az ölümcül ama yine de hayati bir şey gönderiyor. Ukrayna, düşman mevzilerini gözetlemek ve savunma kuvvetlerine savaş alanının daha iyi bir resmini vermek için kullanılabilecek küçük uçan cihazlar olan mikro dronları teslim alacak. PD-100 Black Hornet nedir?

Mini Savaş Drone’u PD-100 Black Hornet Özellikleri

6 inç uzunluğundaki insansız hava araçları, tespit edilmeden Rus kuvvetlerine yaklaşabiliyor ve hatta binaları gözetlemek için kullanılabiliyor. Ukrayna’nın yeni dronları operatörlerinden 2, 3 km mesafeye kadar seyahat edebilir, 17 km / saat hıza ulaşabilir ve 25 dakikalık pil ömrüne sahiptir. Drone’lar yerleşik gece görüşünü bile sahip. Black Hornet’i yapan şirket Prox Dynamics, internet sitesinde drone’ların savaş alanında askerlerin ve sivillerin hayatını nasıl kurtarabileceğinin altını çizerek, “Uzaktan kumandalı drone, dünyayı kurtarmak amacıyla tasarlandı. PD-100 Black Hornet, muharebe rolüne ek olarak, sivilleri kurtarmak için felaketten etkilenen bölgelerde arama ve kurtarma operasyonları için de kullanılabilir.”

Telegraph, küçük dronların 850’sinin 54 milyon sterlinlik (64 milyon dolar) tedarik planının bir parçası olarak Ukrayna’ya gideceğini bildirdi. Drone’lar toplamda yaklaşık 8,5 milyon £ (10 milyon $) tutarındadır ve onları üreten Norveç ile ortak bir çabayla tedarik edilmektedir.

Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmeyi seçmesinden bu yana uluslararası kınama ve tepkiyle karşı karşıya kaldı. İstilaya yanıt olarak, ABD, Avrupa Birliği’nin çoğu ve Türkiye dahil olmak üzere birçok büyük ülke, Rusya’ya katı yaptırımlar uyguladı. Ukrayna’ya dolar değerinde yardım Rusya, Avrupa’ya petrol ve gaz ihracatını sınırlayarak tepki gösterdi. Birkaç E.U. Almanya ve Finlandiya da dahil olmak üzere ülkeler, son yıllarda Rus yakıtına büyük ölçüde bağımlı hale geldi ve zorlu bir kışla karşı karşıya kaldı. Güneş panelleri gibi mevsimsel enerji kaynakları tarafından üretilen enerjiyi depolayabilen ve aylar sonra insanların evlerini ısıtmak için kullanabilen devasa kum pilleri de dahil olmak üzere bazı yaratıcı çözümler önerildi.

Çatışmada taraf seçenler sadece uluslar değil. Teknoloji endüstrisinin önde gelen isimleri de dahil olmak üzere birçok büyük şirket, son birkaç ay içinde Rusya’daki faaliyetlerini küçülttü veya sonlandırdı. Google, Rusya’daki reklam hizmetlerini askıya aldı, Apple ürünlerini orada satmayı bıraktı ve hatta telefon tabanlı popüler oyun Pokemon Go bile bölge içinde karardı. Elon Musk’ın Starlink’i gibi bazı şirketler, Ukrayna hükümetine ve ordusuna doğrudan yardım sağladı. Musk, çatışma altyapıyı tahrip etse bile iletişim hatlarını açık tutmak amacıyla Ukrayna’ya kamyonlar dolusu Starlink terminali gönderdi. Uydu tabanlı bir internet hizmeti olan Starlink, şu anda Rusya’da faaliyet göstermemektedir.

Görünen o ki Rusya’nın haksız tavrına karşı Ukrayna’ya destekler sürmeye devam edecek, bu doğrultuda PD-100 Black Hornet hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...