Ukrayna, Ordusu İçin NFT Koleksiyonu Satıyor

Ukrayna, savaşın seyrini değiştirmek ve ordusunun ihtiyaç duyduğu parayı toplamak için çalışmalar başlatmıştı. Bunun üzerine, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, ordusunun ihtiyacı olan finansman desteği karşılamak için bir NFT koleksiyonu başlattı.

Peki ya Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın ordusunu finanse etmek için başlattığı koleksiyon nasıl oluşturuldu ve NFT koleksiyonu nelerden oluşuyor?

Ukrayna hükümeti, Rusya ile savaşının üzerine NFT’leri satarak para topluyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, koleksiyonun Twitter’da lansmanını duyurdu ve “Rusya Ukrayna’yı yok etmek için tankları kullanırken, biz devrim niteliğindeki blok zinciri teknolojisine güveniyoruz.” dedi. Tüm satış fonları, Ukrayna’nın ordusunu ve sivillerini desteklemek için Dijital Dönüşüm Bakanlığı’na gidecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky kısa süre önce kripto endüstrisini resmi olarak yasallaştıran bir yasa tasarısını da imzalamıştı.

Ukrayna’nın NFT Koleksiyonu: Meta History Museum of War

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın oluşturduğu koleksiyon “Meta History Museum of War” olarak adlandırılıyor.

Çizimleri, Ukraynalı ve dünyanın farklı taraflarındaki sanatçılar tarafından yapılan ve her biri savaşın bazı yönlerini gösteren, dünyanın buna tepkisini belgeleyen bir tweet’e atıfta bulunan koleksiyon, şu anda savaşın ilk üç gününün olaylarını belgeleyen 54 NFT’den oluşuyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Meta Tarih Savaş Müzesi web sitesinde “Her bir NFT’nin formülü açık ve basittir. Her biri, resmi bir kaynaktan gerçek bir haber parçası ve hem Ukraynalı hem de uluslararası sanatçılardan bir örnektir ve NFT’ler olaylara göre kronolojik sırayla oluşturulacak, böylece gerçek tarih kaydedilecek ve değer verilecek.

Ukrayna Ne Kadar Kripto Para Topladı?

Bu proje, Ukrayna’nın, savunmasının ihtiyacını karşılayabilmek için dijital varlıklara yöneldiği en son yoldur. Ülke, savaşın başlamasından şu zamana kadar farklı kesimlerden para bağışı toplamıştı.

Kripto para birimi savaşın her iki kesiminde de büyük rol oynadı. Ukrayna hükümeti, sadece ilk üç hafta içinde kripto parada yaklaşık 54 milyon dolar topladığını, savaşın başlamasından bu yana ise 100 milyon dolardan fazla kripto para topladığını söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...