Ukrayna İçin Milyon Dolarlık Kripto Para Bağışı!

Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna için milyon dolarlık kripto para bağışları yapılıyor. Ne kadarlık bağış yapıldı?

Ukrayna’nın resmi Twitter hesabı ve ülkenin Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov‘a ait bir hesap, Cumartesi günü kripto para cüzdanlarının ayrıntılarını paylaştı. Ukrayna’nın üst düzey siber savunma yetkililerinden Victor Zhora ise tweet’lerin ve cüzdan adreslerinin doğru olduğunu doğruladı.

Ukrayna İçin Kripto Para Bağışı

Cüzdanlar için mevcut olan işlem bilgilerine ve blockchain analitik firması Elliptic‘ten alınan verilere göre, bu hesaplar tarafından gönderilen adresler Rusya’nın 24 Şubat’ta ülkeye saldırmasından bu yana Ukraynalı gruplara 9,9 milyon dolardan fazla kripto para bağışlandı. Ukraynalıları desteklemek için merkezi olmayan özerk kuruluşlar kuruldu. Ukrayna halkı ve ordusu için para toplamak amacıyla NFT‘ler satıldı. Ülkenin resmi Twitter hesabı Bitcoin, Ether ve Tether‘i kabul ettiğini söyledi.

Yurtdışına para göndermek için kullanılan banka havalelerinin pahalı, yavaş ve güvenilmez olabileceği ve bu nedenle kripto para birimi bağışlarının bu durumda daha yararlı olduğu da ifade ediliyor.

Ukrayna için fon toplamak amacıyla, NFT’ler de satılmaktadır. Web3 destekçileri tarafından kurulan bir insani yardım çabası olan Reli3f, Cuma günü grubun 30 saniyede tükendiğini söylediği bir NFT koleksiyonu aracılığıyla 1 milyon dolardan fazla para topladı.

Kripto para kullanıcıları için hepsi bir arada bir bankacılık ve finansal hizmetler platformu Celsius‘un kurucusu ve CEO’su Alex Mashinsky geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin, ülkenin finansal sistemi zorluklarla karşı karşıya olduğu için Ukrayna’da devam eden ticaret için iyi bir yedek olarak hizmet ettiğini söyledi.

Ethereum Kurucusundan Ukrayna’ya Destek Mesajı

Rusya’da doğup Kanada’ya göç eden Vitalik Buterin, daha önce Twitter’da 3 milyonu aşkın takipçisine Ukrayna’ya destek amaçlı paylaşımlarda bulunmuştu. Buterin, şimdi silinen bir tweet’te, bağış yapmayı düşünen herkesin “son derece dikkatli olması” gerektiğini söyleyerek, saldırıya uğramış veya güvenliği ihlal edilmiş sosyal medya hesaplarının riskine karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu. Ardından, insanların “ihtiyatlı olmaya devam etmesi ve geri dönüşü olmayan kripto işlemleri gönderirken her zaman yavaş ve dikkatli olması” gerektiğini belirtti.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...