Uber 22 Milyar Dolar Zararda!

Uber, tarihinde ilk kez bu çeyrekte karlı olabileceğini söylüyor. Açıklama, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan yeni bir dosyalamada geldi. Şirket daha önce 100 milyon doların altında net zarar beklerken, şimdi 25 milyon dolara kadar düzeltilmiş kar elde edebileceğine inanıyor.

Şirketin CFO’su Nelson Chai dosyalamada, “Uber’in 3. çeyrekte Düzeltilmiş FAVÖK’ü [faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazanç] başabaş noktasına doğru takip ettiğine inanıyoruz,” dedi şirketin CFO’su Nelson Chai.

Uber

Uber için kötü bir yıl mı oldu?

En kötü senaryoda, şirket yine de 25 milyon dolar zarar edebileceği konusunda uyarıyor. Bununla birlikte, Uber’in düzeltilmiş karlarını hesaplama şekline yönelik eleştiriler düzeltildi. Gizmodo, şirketin FAVÖK tanımının alışılmadık derecede büyük bir istisna listesi içerdiğini ve bunun şirketin genel kârlılığının doğru bir ölçüsü olmadığını savunuyor. Yine de, Uber hissedarları, hisse senedinin güncellenmiş tahmine göre yüzde 11 oranında kapanmasından memnun kaldı.

CEO Dara Khosrowshahi, “Krizin fırsat doğurduğunu söylüyorlar ve bu kesinlikle son 18 ay içinde Uber için doğruydu” dedi ve son çeyreğin şirket için “önemli bir kilometre taşı” olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bu durum, 2017’de CEO olarak devralan ve insanlar seyahatlerini büyük ölçüde azalttıkça şirketi temel araç çağırma işini sarsan bir salgında yönlendiren Khosrowshahi için kesinlikle önemli bir kilometre taşı olacaktır. Geçen yıl mayıs ayında şirket, araç çağırma işinin yüzde 80 düştüğünü ve şirket için üç ayda bir 2,9 milyar dolarlık zarara sebebiyet verdiğini bildirdi. Buna karşılık, Khosrowshahi binlerce çalışanı işten çıkardı. Uber, geçen yılın sonunda sürücüsüz araç ünitesini de sattı.

Bununla birlikte, dünya çapında karantina kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte, Uber’in araç çağırma işine olan talep toparlanmaya başladı ve bu yılın başlarında ciddi bir sürücü sıkıntısına yol açtı. Bu arada, şirketin gıda dağıtım işi, genel olarak hala kârsız olsa da, pandemi boyunca patlama yaşadı.

Wall Street Journal, Uber’in geçmişte tek seferlik yatırımlar ve elden çıkarmalar nedeniyle nadir bir net kar elde ettiğini, ancak bu, on yıldan fazla bir süre önce kuruluşundan bu yana temel operasyonlarının ilk kez net kar elde edebileceğini belirtiyor. Haziran ayındaki bir Financial Times raporu, Uber’in 2009’daki kuruluşundan bu yana toplam zararının 22 milyar doları aştığını söyledi. Başlıca ABD rakibi Lyft, bu yılın ikinci çeyreğinde düzeltilmiş bir kar bildirdi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...