Twitter’dan Elon Musk’a Rest: Satın Alma Gerçekleşecek mi?

Geçtiğimiz gün Elon Musk, Twitter’ı satın almak için hisse başına 54.20$ bir teklifte bulunmuştu ve bu durum sosyal medyada ciddi ilgi görmüştü. Toplam 42 milyar dolar gibi devasa bir fiyatlanmaya denk gelen bu tutar, takipçileri şaşırtmıştı. Elon Musk’ın bu tutumu kimilerine göre şımarıkça yorumlanırken kimilerine göre ise de oldukça gerekli bir adımdı.

Twitter Satışı Onaylamayacak

Twitter’ın yönetim kurulu, şirketin en büyük tek hissedarı ile kavga edebilir. The Information’ın bir raporuna göre, Elon Musk’ın şirketi devralma teklifini hoş karşılamıyor. Bu, Musk’ın şirketi bugün erken saatlerde 43 milyar dolara satın alma teklifini takip ediyor. Şirket, Musk’ın teklifine nasıl yanıt vermeyi planladığını kamuoyuna açıklamadı, ancak bugün 17:00’de yapılacak bir toplantıda ele almayı planladığı bildiriliyor.

Twitter yönetim kurulunun, Elon’un şirkette büyük bir hisse elde etmesini ve düşmanca bir devralmadan kaçınmasını zorlaştırmak için bir “zehir hapı” stratejisi kullanmayı düşündüğü bildiriliyor. Bir örnek olarak, bir yatırımcı belirli bir sınırın üzerinde hisse satın aldığında, zehir hapları piyasayı hisselerle doldurabilir ve biri devralmaya teşebbüs ettiğinde başkaları için satın almayı kolaylaştırabilir (ve tek bir yatırımcının satın alması maliyetli olabilir).

Twitter’da Hisse Anlaşması

Stratechery’den Ben Thompson’ın belirttiği gibi, Twitter’ın tüzüğünde, kurulun önceden onay almadan “boş çek” tercihli hisse senedi ihraç etme yeteneği de dahil olmak üzere bazı zehirli hap hükümleri zaten var; hükümleri bu PDF’nin 34. sayfasında bulabilirsiniz.

Elon Musk daha önceden kendi sosyal medya hesabını kurmak üzere olduğunun sinyallerini vermişti. Jack Dorsey’in Twitter’dan ayrılması ve akabinde gelişen olaylar neticesinde Elon Musk şirketin %10’unu satın aldı. Şu an ise tamamınını almak niyetinde bulunuyor. İlerleyen günlerde olur da Elon Musk’ın Twitter’ı alırsa yaşanacak pek çok değişiklik bulunuyor. Ödeme sistemleri, tweet düzenleme gibi birbirinden farklı özellik ile karşılaşabiliriz. Sizlerin bu doğrutluda beklentileri neler? Musk, şirketi satın alırsa neler bekleyeceksiniz? Ne gibi değişiklikler yaşanabilir? Yanıtlarınız bizler için oldukça kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...