Twitter CEO’su İstifa Etti: Yeni CEO Kim Oldu?

İlk olarak bu sabah CNBC tarafından bildirilen söylentileri doğrulayan Twitter kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, görevinden ayrıldığını resmi Twitter hesabından duyurdu ve şirket, CTO Parag Agrawal‘ın onun CEO görevinin yerini alacağını ve hemen geçerli olmak üzere kurulda yer alacağını, Bret Taylor ise kurulun yeni başkanı olarak devralacağını doğruladı.

Dorsey, 2008’de görevden alınmasına rağmen 2015’te CEO olarak geri döndü. Square’in CEO’su olarak görevine devam ediyor ve dün gece “Twitter’ı seviyorum” tweetini attı.

Şirketin resmi açıklamasında Dorsey, “Şirketin kurucularından ayrılmaya hazır olduğuna inandığım için Twitter’dan ayrılmaya karar verdim. Twitter’ın CEO’su olarak Parag’a olan güvenim derin. Son 10 yıldaki çalışmaları dönüşümsel olmuştur. Onun yeteneği, kalbi ve ruhu için derinden minnettarım. Onun liderlik etme zamanı.”

Dorsey, çalışanlara yazdığı mektupta, yönetim kurulundaki görev süresini mayıs ayına kadar sürdüreceğini ve bu görevden ayrılacağını da belirterek, kararını şöyle açıkladı:

Neden kalmıyorsun? Parag’a liderlik etmesi gereken alanı vermenin gerçekten önemli olduğuna inanıyorum. Ve bir önceki noktama dönersek, bir şirketin kurucusunun etkisinden veya yönlendirmesinden bağımsız olarak kendi başına ayakta durabilmesinin kritik olduğuna inanıyorum. Hepinizin bunun benim kararım olduğunu ve buna sahip olduğumu bilmenizi istiyorum. Benim için zor oldu tabii. Bu hizmeti ve şirketi çok seviyorum… ve hepinizi çok seviyorum. Gerçekten üzgünüm… Yine de çok mutluyum. Bu seviyeye ulaşan çok fazla şirket yok. Ve şirketlerini kendi egolarına tercih eden çok fazla kurucu yok. Bunun doğru hareket olduğunu kanıtlayacağımızı biliyorum.

Twitter İçin Yeni CEO Dönemi

Yeni CEO Parag Agrawal, 2011 yılında şirkete reklam mühendisi olarak katıldı ve sonunda 2018’de CTO unvanını aldı. CTO olarak görev yaptığı süre boyunca, Agrawal, Twitter’ın sorunlu ırksal kırpma sorunlarını fotoğraf ön izlemeleriyle ele alma çabasının bir parçasıydı.

Dorsey blok zinciri teknolojisi, kripto para birimi ve ademi merkeziyetçiliğe olan ilgileriyle tanınırken, Agrawal aynı zamanda “web3” ile de ilgileniyor ve Twitter tarafından finanse edilen Bluesky’nin “sosyal medya için açık ve merkezi olmayan bir standart” yaratma çabasında önde gelen bir isim oldu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...