Türkiye’de En Çok Satan Otomobillerin Yakıt Tüketimi

Otomobillere gelen zamlar sık sık konuşuluyor. Fakat bununlar birlikte MTV ve yakıt gibi araç alımını ve alma imkanı doğrudan pek fazla gündeme gelemiyor. Yakıt tüketimi bu bağlamda detaylı olarak ele alınması gereken bir konu olabilir. Türkiye’de en çok sSatan otomobillerin yakıt tüketimi ne kadar?

Büyük hacimli motorlara sahip araçlar gün gün ülkemizde azalmaya başladı. Bunun temel sebepleri hem MTV’nin (Motorlu Taşıtlar Vergisi) yüksek olması hem de yakıt fiyatlarına devamlı gelen zamlar diyebiliriz. Bu yüzden günden güne küçük hacimli, gücü sınırlı motorlu arabaların sayısı artmakta. Peki günün sonunda Türkiye’nin en çok satan otomobilleri ortalama kaç litre yakıt tüketiyor?

Fiat Egea Sedan

Fiat Egea sedan Türkiye’nin en çok satan otomobili unvanına sahip. Gerek aile kullanımına gerekse de şirketler için filo kiralamasına müsait olması bunun en büyük nedenlerinden birkaç tanesi.

Yedek parçanın kolay bulunurluğu ve yazımızın konusu olan yakıt tüketimi de ciddi artılar diyebiliriz. Pek çok donanıma sahip olan Egea’nın en çok satan 1.4 motorunu ele alacağız.

Şehir içi ortalama 7,7 lt/100km yakan Egea, şehir dışı ise 4,6 lt/100km veriye sahip. Bu da ortalama 5,7 lt/100km yapıyor.

Renault Clio Hatchback

Fiat dışında yedek parçası ucuz ve ekonomik bir araç arayanların durağı Renault oluyor. Şehir içi 6,0 lt/100km şehir dışı ise 4,0 lt/100km tüketen Renault Clio, ortalama 5,0 lt/100km yakıt tüketimi verisine sahip.

Volkswagen Passat

D segmentinin yıllardan eskimeyen lideri Passat, yakıt tüketimi konusunda en az Clio ve Egea kadar cimri. Fakat bu aracı tercih edenlerin genellikle ilk önem verdiği konu da bu olmuyor. Geniş yaşam alanı, bir noktaya kadar perfomanslı motoru ve konfor ögeleri ile Passat’ın ayrı bir yeri bulunuyor. En çok tercih edilen 150 beygir 1.5 TSI motor seçeneği verilerine bakalım. Şehir içi ortalama 6,0 lt/100km, şehir dışı ise 4,0 lt/100km yakan model, 5,0 lt/100km bir ortalama veriye sahip.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...