Trump Twitter ile Tekrardan Gündemde

Eski Başkan Donald Trump, Florida’da, platformun yasağının İlk Değişikliği ve Florida’nın yeni sosyal medya yasasını ihlal ettiğini savunarak Twitter’ı kendisini eski durumuna getirmeye zorlamak isteyen bir dava açtı.

Cuma günü geç saatlerde Florida’nın Güney Bölgesi’nde yapılan şikayete göre Trump, Twitter’ın yasaklanması için ihtiyati tedbir kararı istiyor. Eski başkan, “Amerika Birleşik Devletleri Kongresi üyeleri tarafından zorlanan” Twitter’ın kendisini sansürlediğini ve sosyal medya platformunu “kamusal söylemin önemli bir yolu” olarak nitelendirdiğini savunuyor. Trump, kalıcı olarak eski durumuna döndürme çabalarını sürdürürken, Twitter’da geçici olarak eski durumuna getirilmek istiyor.

Trump, hesabını geri istiyor

Şikayette, Twitter’ın “bu ülkede siyasi söylem üzerinde ölçülemez, tarihsel olarak eşi görülmemiş ve demokratik tartışma başlatmak için son derece tehlikeli bir güç ve kontrol uyguladığı” belirtiliyor. Eski başkan @RealDonaldTrump hesabını politika ve personel kararlarını (çoğu zaman ilgili kurumları ve insanları şaşırtarak) duyurmak, siyasi düşmanları eleştirmek ve seçim sonuçlarıyla ilgili yanlış bilgileri yaymak için kullandı.

Twitter, 2020 başkanlık seçimlerinde Joe Biden’ın zaferinin onaylanmasını engellemek isteyen Trump yanlısı destekçilerin Capitol binasında 6 Ocak’ta çıkan ölümcül isyandan iki gün sonra, Ocak ayında @RealDonaldTrump’ı kalıcı olarak yasakladı. Twitter, seçimlerin çalındığına dair yalanları tekrarlayan tweetler attıktan sonra, eski cumhurbaşkanının hesabını “Sivil Dürüstlük politikamızın tekrarlanan ve ciddi ihlalleri” nedeniyle ilk başta 12 saat yasakladı. Platform, yasağı iki gün sonra kalıcı hale getirdi. Facebook, Snapchat ve YouTube gibi diğer sosyal platformlar da 6 Ocak isyanlarından sonra eski cumhurbaşkanını yasakladı. Facebook’un Gözetim Kurulu daha sonra bu platformun kararını onayladı.

Cuma günkü dosyalamada Trump, Twitter hesabının “hükümet meseleleri hakkında önemli bir haber ve bilgi kaynağı haline geldiğini ve eski başkanın görüşlerini yayınladığı dijital bir belediye binası olduğunu” savunuyor. Yasak sırasında Trump’ın 88 milyon Twitter takipçisi vardı. Trump, Twitter’ın başkanlığı sırasında da Twitter’ın bazı tweet’lerini “yanıltıcı bilgi” olarak etiketleyerek onu sansürlediğini ve platformun “şiddeti yüceltmeye” karşı kurallarını ihlal ettiğini söylediğini iddia ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...