Toyota Üretimi Durdurdu: Siber Saldırı Söz Konusu

Reuters’in kaynaklı bir habere göre, bir siber saldırı Toyota’yı Japonya’daki fabrikalarını kapatmaya zorlayarak otomobil üreticisini yaklaşık 13.000 araba üretimini kaybetmesine sebebiyet verdi. Saldırı, şirketin önemli bir plastik ve elektronik bileşen tedarikçisine yönelikti ve bu durum şirketi ciddi olarak etkiledi. Toyata üretimi durdurdu.

Toyata Üretimi Durdurdu

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, gazetecilere hükümetinin Rusya’nın olaya karışıp karışmadığını araştıracağını söyledi. Reuters’e göre, “Kapsamlı kontroller yapmadan önce bunun Rusya ile bir ilgisi olup olmadığını söylemek zor” dedi.

Rusya’dan Şüpheleniliyor!

Japonya, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya sert mali yaptırımlar uygulamaya çalışan ABD’yi ve diğer Batılı müttefikleri destekliyor. Japonya, bazı Rus bankalarının SWIFT uluslararası ödeme sistemine erişiminin engellenmesini de destekliyor ve Ukrayna’ya 100 milyon dolar yardım göndereceğini söyledi.

Toyota, tedarikçi Kojima Industries’i vuran saldırının otomobil üreticisini 14 fabrikada 28 montaj hattını askıya almaya zorlayarak hem birinci hem de ikinci vardiya çalışanlarını etkilediğini söyledi. Şirketten yapılan açıklamada, “Bunun neden olabileceği her türlü rahatsızlıktan dolayı ilgili tedarikçilerimizden ve müşterilerimizden özür dileriz” denildi.

Tedarik zincirini güçlendirmek için tedarikçilerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve araçları müşterilerimize en kısa sürede ulaştırmak için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

Otomobil endüstrisi, küresel bir yarı iletken çip kıtlığı da dahil olmak üzere arzı etkileyen bir dizi krizin ortasında. Sonuçlar, müşteriler için rekor yüksek fiyatların yanı sıra tedarik zinciri kesintilerini de içeriyor. Otomobil üreticileri, fabrikaları boşta bırakmaya ve buna karşılık olarak iş vardiyalarını iptal etmeye zorlandı. Benzer şekilde, elektrikli araçlara geçiş, çiplere ve çoğunlukla yalnızca en gelişmiş yarı iletken dökümhanelerinde üretilebilen üst düzey çeşitlerden diğer bilgisayar parçalarına olan talebi artırdı.

Geçen ay, dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, talaş kıtlığının üretimi artırma kabiliyetini etkilemesi nedeniyle yıllık 9 milyon araçlık üretim hedefini kaçırmayı beklediğini söyledi. Bu durum savaşın sadece harp halindeki iki ülkeyi değil tüm dünyayı ve bütün ekonomileri etkilediğinin apaçık bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...