TOFAŞ Nasıl Kuruldu? TOFAŞ’ın Tüm Hikayesi

Pek çoğumuzun muhakkak iyi veya kötü bir anısının bulunduğu TOFAŞ ve TOFAŞ grubu araçlar günümüzde hala kullanılıyor. Zaman zaman 2000 öncesi otomobillerindeki güvensizlik ile karşımıza çıksa da markanın seveni de bir hayli çok. Peki TOFAŞ Nasıl Kuruldu? Gelin bakalım.

TOFAŞ Nasıl Kuruldu?

1968 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç ve İtalya merkezli otomobil devi arasında yapılan anlaşma sonucu TOFAŞ (Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.) kuruldu. Kısa süre içinde fabrikası inşaa edilen şirket, 1971 yılında üretime başladı.

Üretilen ilk araç, Murat 124 adıyla piyasa sürüldü. Bu ismi almasının sebebi ise fabrikanın Bursa’da yer alması ve Bursa’nın 3. Osmanlı padişahı olan 1. Murat tarafından Türk topraklarına katılması olarak belirtildi. Zamanla halk arasında bu otomobile “Hacı Murat” ve “Hacı Muro” benzeri isimler takıldı, o dönem hacca kişisel otomobiller ile gidilebildiği için hacca giden araçlara bu isimler veriliyordu.

Ayrıca Murat 124 veya Hacı Murat, Türkiye’den ihracat edilen ilk araç oldu. Bunun yanında ünlü şarkıcı Ajda Pekkan da o dönem bu aracı satın alarak büyük manşet olmuştu.

Murat 124 ile Başlayan Yolculuk

Murat 124 ile başlayan yolculuk Murat 131 devam etti. Bunların ardından ise TOFAŞ’ın en popüler araçlarından biri olan Şahin geldi. İlk defa 1976 yılında üretilen bu otomobili 1981 yılında Doğan ve Kartal modelleri takip etti.

Kuş serisi olarak adlandırılan bu araçlar, o dönemde Türkiye’nin en popüler araçları olmayı başardı. Polis aracından taksisine kadar pek çok alanda yer aldı. 80’li ve 90’li yıllar TOFAŞ’ın kuş serisi önderliğinde geçerken Tempra, Uno ve Tipo gibi yeni modeller de piyasaya sürüldü. Dönemin gereklilikleri ve Fiat markasının vurgulanması nedeniyle “TOFAŞ” ismiyle üretilen son araç 2002 yılında piyasaya sürüldü.

Bu noktadan sonra TOFAŞ üretimlerine Fiat markası ve çatısı altında devam etti. Bugün satış rekorları kıran Fiat Egea’dan tutun Fiorino’ya kadar pek çok araç TOFAŞ fabrikasında üretilmekte.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...