TikTok Üstünlüğü Kabul Gördü!

Snapchat, kaybolan resim ve videolar konseptini çıkarmıştı ve bugünümüzde “hikaye” olarak sıkça kullanılıyor. Şimdi şirket, Facebook ile birlikte sosyal medyanın geleceğinin daha çok TikTok’a benzediğini belirtiyor. TikTok neyi doğru yapıyor?

Snap CEO’su Evan Spiegel, Perşembe günkü üç aylık kazanç raporu için yatırımcılara yaptığı açıklamalarda, şirket pandemi kilitlenmeleri hafifledikçe ve insanlar ayrılmaya başladıkça hikayeler katılımının artacağını ummasına rağmen, uygulamadaki arkadaşların hikayelerini izlemek için daha az zaman harcandığını söyledi. Bunun yerine Snapchat kullanıcıları, rastgele içerik oluşturucular tarafından yayınlanan viral videoları görüntülemek için Snapchat’in TikTok rakibi Spotlight’ta ve premium şovlar için Discover bölümünde video izlemek için giderek daha fazla akın ediyor.

Spiegel yatırımcılara yaptığı yorumlarda, “Bu, pandemi boyunca gözlemlediğimiz eğilimin bir devamı ve günlük aktif kullanıcı başına arkadaş hikayesi gönderme ve görüntüleme, pandemi öncesi seviyelere dönmedi.” Dedi. “Topluluğumuzun pandemi öncesinde gözlemlediğimiz arkadaş hikayesi davranışlarına zamanla geri döneceğinden umutlu olsak da, bugün topluluğumuza daha iyi hizmet etmek için içerik tekliflerimizde yenilik yapmaya odaklandık.”

TikTok

TikTok Sosyal Medyanın Geleceği Konumunda

Snap, içerik bölümündeki değişikliklerin tam olarak nasıl görüneceğini henüz açıklamamış olsa da, TikTok’a benzediğini hayal etmek kolay. Spiegel, bazı Spotlight içerik oluşturucularının uygulamada zaten kendi tekrar eden şovlarına sahip olduklarının altını çizerek, “izleyicilerin yeni içerik oluşturucular, konular ve topluluklar keşfedebileceği ve ardından Discover’da onlarla daha derinden etkileşime geçebileceği bir platform olarak Spotlight vizyonumuzu destekliyor.

Facebook’un ana şirketi Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg de bu hafta TikTok’u zorlu bir tehdit olarak tanımladı. Meta’nın Çarşamba günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, “İnsanların zamanlarını nasıl geçirmek istedikleri konusunda birçok seçeneği var ve TikTok gibi uygulamalar çok hızlı büyüyor” dedi. Kullanıcı tabanını hala genişleten ve beklenenden daha iyi bir gelir artışı gösteren Snap’in aksine Meta, bu haftaki kazanç raporuyla yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı ve bir günde 200 milyar dolardan fazla piyasa değerini kaybetti.

Snap ve Meta’nın iş performansı açığa çıkarken, ikisinin de TikTok’u rekabet olarak görmeleri dikkat çekici. İster Hikayeler ister TikTok video beslemesi olsun, ilgi uyandıran yeni biçimler, kullanıcının dikkatini hızla değiştirme potansiyeline sahip. Snap, artık her yerde bulunan bir format icat etti, ancak şimdi kendisi ve Meta yetişmeye çalışıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...