TikTok Sağlığa Zararlı mı? Veriler Açıklandı

İnsanlar son birkaç yılda akın akın TikTok indirdi – ancak sosyal medya devinin potansiyel sağlık etkilerine ilişkin araştırmalar devam etmedi. TikTok’un şu anda 1 milyardan fazla kullanıcısı olmasına rağmen, halk sağlığı araştırmacıları, platformun (çoğunlukla genç) kullanıcıları üzerinde sahip olabileceği sağlık etkileri hakkında çok az şey biliyor. Bu endişe verici, çünkü araştırmacılar sosyal medya platformlarının özellikle bazı genç ve ergen gruplarının sağlığına zararlı olabileceğini biliyorlar.

London School of Hygiene & Tropical Medicine’de bir sağlık politikası araştırmacısı olan Marco Zenone, “Platform çok büyük, ancak bununla ilgili neredeyse hiçbir bilimsel araştırma yok” diyor.

TikTok

TikTok Büyük Oranda Zararlı Olarak Görülüyor

Zenone, araştırmacıların TikTok’un bazı genç kızların zihinsel sağlığını bozmak ve komplo teorilerini yavaşlatmamak gibi diğer platformlarla benzer sorunları olup olmadığını anlamaya başlamasının acil olduğuna inanıyor. Bu nedenle, işbirlikçileriyle birlikte bu ayın başlarında, uzmanların araştırması gereken alanların ana hatlarını çizen bir araştırma gündemi önerisi yayınladı. Alkol kullanımının ve elektronik sigaranın platformda sunulma şeklini, kullanıcılar tarafından verilen tıbbi tavsiyeleri (COVID-19 yanlış bilgileri ışığında daha acil hale getirilen) ve ılımlılık politikalarını içerir. Ayrıca kişisel, hassas hikayeler paylaşan videolar viral hale geldiğinde ve platformun gençlerin ruh sağlığı üzerinde Instagram gibi benzer etkileri olup olmadığı konusunda kullanıcılara ne olacağı konusunda endişeleniyorlar.

Söyleşiden kısa özet:

TikTok’un sağlık üzerindeki etkileri hakkında neden fazla bir şey bilmiyoruz?

Bence çok hızlı bir şekilde öne çıktı ve araştırmalar yetişemedi. Şu anda TikTok’un 1 milyar kullanıcısı olduğunu biliyoruz ve ortaya çıkan birçok araştırmanın hala Facebook, Instagram ve ilgili platformlarda olduğunu ancak TikTok’ta henüz değişmediğini görüyoruz. Bu, halk sağlığı araştırmacıları olarak bizi biraz endişelendiriyor çünkü geçmişte kontrolsüz bırakıldığında neler olduğunu gördük.

Çalışmanız gereken önemli alanlar olarak neyi belirlediniz ve bunlar neden bu kadar önemli?

İşaretlediğimiz şeylerden bazıları, diğer sosyal medya platformlarında ele aldığımız ve diğer platformlarda belgelenmiş sorunlar olduğu ancak TikTok’ta henüz bakmadığımız sorunlardan sadece birkaçı. Örneğin, sağlığa zarar veren ürünlerin tanıtımı – Juul gibi ürünler Instagram’da yayıldı, sağlık araştırmacılarının konuşmanın nasıl genişlediğini inceleyebileceğinden daha hızlı yayıldı. Bu tür araştırmalarda proaktif olmamız ve platformda neler olduğunu belgelememizin bir nedeni de budur.

Kaynak: The Verge

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...