TikTok 1 Milyar Kullanıcıyı Aştı

TikTok Pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018’de başlatılan ve ana şirketi Pekin merkezli ByteDance’in veri toplama uygulamalarından endişe duyan ABD dahil hükümetler tarafından dikkatle incelenen bir platform için dikkate değer bir sayı olarak görülüyor. Yine en yüksek kullanıcıya sahip olduğu ülkelerden biri ABD olan uygulamanın yakın takibi söz konusu.

Uygulama analitiği şirketi SensorTower’a göre TikTok’un popülaritesi pandemi sırasında yükseldi ve 2020’nin ilk çeyreğinde dünyanın en çok indirilen uygulaması oldu ve yalnızca bu çeyrekte yaklaşık 315 milyon indirme oldu.

TikTok en çok indirilen uygulama oldu

ByteDance’in 2020 gelirini bir önceki yıla göre iki katından fazla artarak 34,3 milyar dolara ulaştığı bildirildi. SensorTower, lansmanından bugüne kadar TikTok yüklemelerinin, uygulamanın Çince versiyonu olan Douyin’den gelen bilgileri içeren 3,2 milyara ulaştığını söylüyor. TikTok’un Ağustos ayındaki aylık ortalama kullanıcıları, Ağustos 2020’ye göre yüzde 25 arttı. Bu yılın Haziran ayında ByteDance, 425 milyar dolar değerindeydi.

TikTok’un muazzam başarısını çoğaltmak isteyen diğer uygulamalar, kendi kısa biçimli video ürünlerini yarattı. Facebook’un sahibi olduğu Instagram, geçtiğimiz Ağustos ayında Reels’i piyasaya sürdü; Snapchat, uygulama içi TikTok klonu Spotlight’ı Kasım ayında tanıttı ve video devi YouTube bile bu yılın başlarında ABD’de YouTube Shorts’u piyasaya sürerek kısa biçimli oyuna girdi. Ancak TikTok büyümeye devam etti; Bu ayın başlarında yayınlanan bir rapor, TikTok kullanıcılarının YouTube kullanıcılarından daha fazla içeriği izlemek için zaman harcadıklarını buldu. Youtube’un yeni nesil tarafından pek de tercih edilmemesinin nedenleri arasında gittikçe artan reklamlar neden gösteriliyor.

Pazartesi günü, TikTok baş işletme görevlisi Vanessa Pappas, TikTok’taki bir videoda kullanıcılara “TikTok’u gerçekten özel bir yer kıldığı” için teşekkür etti.

Durum Türkiye’de de pek farklı değil. Pek çok kişi TikTok uygulamasını kullanıyor ve pozitifi geri dönüşler sağlıyor. Peki sizler TikTok’un bu kadar büyümesi ve yayılması hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...