Tesla Yeni Bir Rekora İmza Attı!

CNBC’nin paylaştığı habere göre, Tesla CEO’su Elon Musk’ın küresel tedarik zinciri sorunlarına ve Tesla’nın Şanghay fabrikasında kısa bir kapanışa rağmen 2022’nin ilk çeyreğinde 310.048 araç teslim etti. Bu da Tesla’nın geçtiğimiz yılın ilk çeyreğini geride bıraktığını ve bu zor günlerde başka bir rekora imza attığını vurguluyor.

Tesla İlk Çeyrekte Satış Rekoru Kırdı!

Tesla bir basın açıklamasında, bu teslimatların 295.324’ünün Model 3 ve Y’den, 14.724’ünün ise Model S ve X için olduğunu söyledi. Teslimatlar, önceki çeyreğin 308.600 teslimatına göre biraz arttı ve Tesla’nın ilk çeyrekte yaptığı 184.800 sevkiyatı geride bıraktı. yıllık yüzde 68’lik bir artışı temsil ediyor. İşin üretim tarafında Tesla toplam 305.407 araç üretmeyi başardı.

Elon Musk, “Bu, tedarik zinciri kesintileri ve Çin’in sıfır Covid politikası nedeniyle *olağanüstü* zor bir çeyrekti. Tesla ekibi ve önemli tedarikçilerin olağanüstü çalışması günü kurtardı.” şeklinde bir tweet paylaşarak çalışanlarına teşekkür etti.

Geçen ay Tesla, COVID-19 vakalarındaki bir artış nedeniyle Şanghay fabrikasını iki günlüğüne kapattı ve Şanghay şehir çapında bir kilitlenme ile boğuşmaya devam ederken fabrikayı geçen hafta bir kez daha kapattı. Şangay tesisi, hem Model 3’leri hem de Model Y’leri üreten şirketin en büyük tesisi olarak biliniyor.

Yeni Fabrikalar Kuruluyor

Tesla kısa süre önce Almanya’nın Berlin kentinde ilk Avrupa fabrikasını açtı ve Austin, Texas Gigafactory’nin 7 Nisan’daki büyük açılışını kutlamak için bir “siber rodeo” düzenliyor – her ikisi de COVID ile ilgili kilitlenmelerin neden olduğu üretim sorunlarını dengelemeye yardımcı olabilir ve Şanghay’da bulunan fabrikanın önemini daha da azaltabilir. Elektrikli araçların günden güne popülerlik kazandığı günlerde Tesla’dan gelen yeni satış rekoru şaşırtıcı olmadı. Günün sonunda Tesla bu sektörün lideri diyebiliriz.

İlerleyen günlerde elektrikli araçların daha da yaygınlaşması ile beraber Tesla’nın da rakipleri artacaktır ve market payı çalacaktır. Audi ve Porshce gibi kalite konusunda “premium” sınıfına giren markaların elektrikli araç sektörüne yoğunlaştığını görebiliyoruz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...