Tesla Teksas’a taşınıyor, Bir takım sorunlar yaşanacak!

Tesla, bazı arabalarını yapmak için Teksas’ta bir fabrika kuruyor, ancak çalışır durumdayken, orada yapılan arabaların Teksaslı alıcılara (The Drive aracılığıyla) ulaşmak için dolambaçlı bir yolculuğa çıkması gerekebilir. Otomobil şirketlerinin doğrudan tüketicilere satışını yasaklayan eyalet yasaları nedeniyle Tesla, arabaları Teksaslı alıcılarına geri gönderilmeden önce Austin fabrikasından diğer eyaletlere sevk edebilir. Eyalet milletvekilleri, durumu önleyecek yasaları tartışıyorlardı, ancak şimdi 2023’e kadar ara vermeden önce yasayı geçirme şanslarını kaçırdılar – fabrikanın 2021’in sonunda tamamlanması bekleniyor.

Tesla

Otomobil üreticilerini engelleyen yasalar Araçlarını doğrudan tüketicilere satmamak ne Teksas’a özgü ne de Tesla’yı hedef alıyorlar: Başlangıçta birçok eyalette üreticilerin franchise bayilerine zarar vermelerini ve onları işsiz bırakmalarını önlemek için uygulamaya konmuştu. Tesla’nın koruması gereken franchise bayileri yok, ancak şu anda yazıldığı gibi bu Teksas yasaları için önemli değil. Yeni fabrikada (Tesla’nın bir milyar dolar yatırım yapmayı planladığı) bir işçinin, yaptıkları bir arabayı bir bayiye gitmek için beklemek zorunda kalması eyalet için utanç verici bir durum.

Bu, bu yılın başlarında eyalete taşındığını söyleyen Elon Musk için bile geçerli olabilir. Ayrıca, arabalarını orada satmak için bir anlaşma yapmadan eyalette bir fabrika kurmaya karar veren Tesla için de biraz utanç verici. Teksas yasama meclisinde, görünüşe göre Tesla’ya yardım etmek için tasarlanmış bir yasa tasarısı vardı: Tamamen elektrik veya pil gücüyle çalıştırılıyorlarsa ve ancak bu şirketler eyalette hiçbir zaman franchise bayilikleri yoksa, şirketlerin arabalarını doğrudan tüketicilere satmalarına izin verecekti. Bu, satsa bile Ford gibi şirketleri dışlayabilir, ancak Rivian, Lucid ve Canoo gibi diğer EV üreticilerinin araç üretmeye başladıklarında doğrudan satış yapmalarına da izin verebilir. Tesla ve diğer EV üreticileri, birçok eyalette yıllardır doğrudan satış izni almak için mücadele ediyor ve hatta yakın zamanda birkaç başarıya imza attı: Tesla’nın Colorado’da (Rivian’ın yakın zamanda erişim sağladığı yer) satış yapmasına izin verildi ve Tesla bunu başardı. Michigan’da yasal bir boşluk bulmak için. 12 kadar eyalet Tesla’nın doğrudan müşterilere satış yapmasına izin veriyor ve diğerleri Tesla’nın sınırlı sayıda bayilik açmasına izin veriyor. Ancak, umutlu alıcıların geçici etiketler almak için eyalet sınırlarını aşmak veya satın almak için diğer eyaletlere gitmek gibi, hala çemberlerden geçmek zorunda olduğu birçok eyalet var.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...