Tesla Silikon Vadisi’nden Taşınıyor!

Tesla CEO’su Elon Musk Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin merkezini Silikon Vadisi’nden bir yıldan biraz fazla bir süredir yeni bir fabrika inşa ettiği Austin, Teksas’a taşıdığını söyledi.

Musk, Tesla’nın Fremont, CA’daki elektrikli araç fabrikasını işletmeye devam edeceğini ve hatta orada üretimi yüzde 50 artırmayı denemeyi planladığını söyledi. Şirketin yıllık hissedar toplantısında, “Açık olmak gerekirse, California’daki faaliyetlerimizi genişletmeye devam edeceğiz” dedi. “Yani bu Tesla’nın California’dan ayrılması meselesi değil.”

Tesla

Tesla Teksas’a taşınıyor

Musk, devletin koronavirüs pandemisinin başlarında insanları güvende tutmaya yardımcı olmak için kullandığı yerinde barınma emirlerine şiddetle karşı çıkması nedeniyle 2020’de Tesla’nın tüm operasyonlarını Kaliforniya’dan çekmekle tehdit etmişti. Tesla, şirketin California fabrikasının bulunduğu ilçeye bir protesto biçimi olarak dava bile açtı.

SpaceX eyaletin güney ucundaki varlığını önemli ölçüde artırdığı için Musk geçen yıl Teksas’a taşındı. Tesla CEO’su bir noktada California’nın sakinleri ve işletmeleri açısından fazla “rahatsız” hale geldiğini düşündüğünü söyledi.

Tesla, 2020’de Austin dışında bir sonraki ABD Gigafactory’sini kurmaya başladı ve aradan geçen yılda inanılmaz miktarda ilerleme kaydetti. Şirketin satın aldığı arazinin bazı bölümlerini halka açmayı nasıl planladığına bir gönderme, “Burada Colorado Nehri üzerinde bir ekolojik cennet yaratacağız”. Musk Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın bu yılın başlarında Bloomberg tarafından ilk kez bildirilene benzer daha büyük pil depolama kurulumları yapmayı düşündüğünü söyledi.

Musk daha önce Tesla’nın Austin’de diğer yerlere inşa etmeyi seçtiğini çünkü çalışanların oraya taşınmaya daha istekli olduğunu söyledi.

Musk Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Körfez Bölgesi’nde ne kadar büyük ölçeklendirebileceğinizin bir sınırı var” dedi ve “insanların [Kaliforniya’da] ev almalarının zor olduğunu” ekledi. Tesla’nın Austin konumu, Musk’ın uygun olduğunu söylediği yerel havaalanının hemen yanında.

Tesla, eyaletin yakın zamanda ülkedeki en kısıtlayıcı kürtaj karşıtı yasalardan birini geçirmesinin ardından, birçok işletmenin kendilerini ayrılma baskısı altında bulduğu bir zamanda Teksas’a taşınacak. Yasa kabul edildikten sonra, Teksas Valisi Greg Abbott, bir CNBC röportajı sırasında bunun bir trend olmadığını kanıtlamak için Musk ve Tesla’yı örnek olarak kullandı. Abbott Eylül’de, “Elon, kısmen Kaliforniya’daki sosyal politikalar nedeniyle California’dan çıkmak zorunda kaldı” dedi ve Musk “sürekli olarak bana Teksas eyaletindeki sosyal politikalardan hoşlandığını söylüyor” dedi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...