Tesla Rakiplerini Geride Bıraktı

Tesla, geçen yılın aynı çeyreğine göre toplam 102.000 daha fazla araç olan 241.300 otomobil satarak, bu yılın üçüncü çeyreğinde küresel çip kıtlığının yol açtığı satışlardaki düşüş eğilimininden kaçınmayı başardı ve rakiplerine karşı büyük bir avantaj elde etti. Bu, Tesla’nın bir çeyrekte şimdiye kadar sattığı en fazla sayı olarak kayıtlara geçti. (ve bazı ek bakış açıları için şirket 2019’un tamamında 367.500 sattı).

Şirket, büyük otomobil üreticilerinin geçtiğimiz çeyrekte büyük düşüşler görmesine rağmen bir kez daha daha fazla araç teslim etmeyi başardı. ABD’nin en büyük otomobil üreticisi General Motors, Cuma sabahı, üçüncü çeyrekte yalnızca 446.997 araç sattığını söyledi – geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 düşüş yaşayan otomotiv devi her 3 satışından birini kaybetti.

Tesla

Tesla satışları yükselmeye devam ediyor

Tesla, benzer sorunlardan kısmen kaçındı, çünkü farklı yarı iletkenler tedarik etti ve bu çiplerin şu anda mevcut olmayanların yerine çalışmasını sağlamak için anında yazılımları yeniden yazdı. Bunun ötesinde şirket, 2020’nin başlarında araç üretmeye ve satmaya başladığı Çin’de güçlü satışlar görmeye devam ediyor. Model Y SUV, Amerika Birleşik Devletleri’nde de popüler bir seçenek haline geldi ve Tesla bunları Avrupa’da da satmaya başladı. Şirketin geleceğe dönük olması ve yazılımsal konularda oldukça iyi bir pozisyon elde etmesi çip krizinin çevresinden dolanmasına bir hayli yardımcı oldu.

Tesla, fabrikasının muazzam bir bölümünü Austin, Teksas’ta inşa ettiğinden ve nihayet Almanya’nın Berlin dışındaki yeni tesisini işletmeye başlamak için son onayların bazılarından geçtiğinden, önümüzdeki aylarda daha da fazla üretim kapasitesine sahip hale gelecek. Bu durum, Cybertruck ve ikinci nesil Roadster gibi bazı ürünlerin gecikmesine rağmen oldukça iyi bir haber olarak kabul edildi ve Tesla hisseleri belli bir yükseliş yaşadı. Bütün firmaların birer birer elektrikli üretime dönmesiyle beraber rekabetin kızışmasına rağmen marketin ilklerinden olan Tesla, durumu açık ara farkla önde götürüyor. İlerleyen günlerde günlerde çip krizinin devam etmesiyle beraber makas gittikçe açılacak gibi duruyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...