Tesla Neden Hiç Akıllı Telefon Üretmeyecek? İşte Nedeni!

Tesla akıllı telefon söylentiler arasında dolaşıyordu, ancak mesele şu ki, CEO’su Elon Musk çok daha büyük bir şeyi ima etti. Tesla’nın “Pi Phone” olarak adlandırıldığı iddia edilen akıllı telefonuyla ilgili pek çok söylenti var. Bir YouTube video konsepti, bu telefonun Starlink kullanarak internete nasıl bağlanabileceğini, bir Tesla’da nasıl gezinebileceğini ve hatta kullanıcının düşünceleri kullanılarak nasıl kontrol edilebileceğini gösteriyor. Tesla Neden Hiç Akıllı Telefon Üretmeyecek?

Tüm bunlara ek olarak, telefonun gece görüşlü kameralar, solar şarj ve kripto madenciliği yetenekleriyle birlikte geldiği söyleniyor. Şimdi, tüm bunlar gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, bunun nedeni; “Tesla Model Pi” telefonu, ADR Studio Design tarafından oluşturulan resmi olmayan renderlardan doğdu. Tesla telefonunun görünüşe göre 2022 sürüm penceresine sahip olmasına rağmen, kaynak, bu iddiaların çoğunun muhtemelen “resmi olmayan kaynaklardan” ve YouTube ve Twitter’da dolaşan asılsız söylentilerden kaynaklandığını bildirdi. Peki bu, bir Tesla akıllı telefonunun umutlarının asla gerçekleşmeyeceği anlamına mı geliyor?

Tesla Neden Hiç Akıllı Telefon Üretmeyecek?

Tesla’nın gelecekte akıllı telefon yapmayı düşünüp düşünmeyeceğini kimse kesin olarak söyleyemez, ancak Musk sorunu ele aldı. Musk, bir tweet’te Tesla’nın aktif olarak herhangi bir akıllı telefon geliştirmediğini, hatta onlardan “dünün teknolojisi” olarak bahsettiğini söyledi. Telefonlar gibi eski donanımlara odaklanmak yerine Musk, “gelecek” olarak gördüğü bir şeye işaret etti ve bu Neuralink. Bazıları merak ediyor olabilir, Musk tarafından ortak olarak kurulan ve gelişmiş Beyin Makinesi Arayüzleri (BMI’ler) geliştiren bir şirket olan Neuralink, akıllı telefonlar kadar sıradan bir şeyle nasıl karşılaştırılabilir? Diyelim ki Musk’ın beyinlere implante edilebilecek bu BMI’ler için büyük planları var ve bu süreçte insanların bilgisayarları zihinleriyle kontrol etmelerini sağlıyor.

Tesla Phone konseptinin yukarıda gösterdiği gibi, uygulaması kolayca zihin kontrollü akıllı telefonlara çevrilebilir, ancak cihazın kendisi yerine insanlar ve cihazları arasındaki boşluğu dolduran donanıma daha fazla vurgu yapılır. Bu, bazıları için çok fütüristik veya çok zorlanmış gibi görünse de, Neuralink, bu BMI’leri kullanarak oyun oynamanın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir verdi. Bir YouTube videosunda Neuralink, aklından başka hiçbir şey kullanmadan “MindPong” oynayan bir maymunu gösterdi. Oyunla etkileşim basitçe “el hareketlerini hayal ederek” yapılır. Bu yöntem, maymunun sürekli olarak topa istediği zaman vurduğu daha kesin bir performansa yol açtı. Söylemeye gerek yok, kullanıcılar kesinlikle hatalı kontrolörler hakkında mazeret göstermeyecekler.

Kaynak: SlashGear

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...