Tesla Model S Plaid ve En İyi Özellikleri

Tesla’nın en iyi performansa sahip olan modellerinden Tesla Model S Plaid ve sahip olduğu en iyi özellikleri ile ilgili detaylar neler?

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hali hazırda sahip olduğu Model S’in yükseltilmiş versiyonu olan Model S Plaid, hem teknik özellikleriyle hem de sahip olduğu teknoloji ile göz dolduruyor. Peki bu elektrikli otomobilin sahip olduğu en iyi özellikler neler?

Tesla Model S Plaid En İyi Özellikleri

Olağanüstü Beygir Gücü

Plaid’in en belirgin özelliği, muazzam beygir gücüdür. Ön sipariş döneminde 1.100 beygir gücü ile çıkacağını bildirilmişti ve Tesla mevcut güç derecesini 1.020 beygir olarak listeliyor. Her iki durumda da, diğer sedan ve spor modellerinin Tesla’nın fiyatına yakın herhangi bir yerde müşterilere sunduklarının çok üzerinde etkileyici bir rakam olarak karşımıza çıkıypr.

Plaid, dört tekerleği de 407 voltluk bir lityum iyon pil takımıyla çalışan üç AC endüksiyon motoruyla döndürür. Ve bu gücü sağlayanlar elektrik motorları olduğu için, tork fark edilir bir gecikme olmaksızın anında gerçekleşir.

Sentry Modu ve Araç Kamerası

Tesla Model S Plaid, birden çok amaç için bir dizi kamera kullanır. Kendi kendine sürüş özellikleri, kameraların yanı sıra şerit yardımı ve diğer sürüş yardımcıları gibi özellikler için işe yarar. Bu kameralar ayrıca, araba sahibine veya sürücüsüne büyük faydalar sağlayan başka kullanımlara da konur.

Bir Tesla kadar pahalı bir araçta araç güvenliği çok önemlidir ve araç sahipleri, koruyucu ekipman ve alarm sistemleri ile donatmak için genellikle binlerce olmasa da yüzlerce dolar harcarlar. Tesla, arabanın her tarafına yerleştirilmiş kameralarını kullanarak bunu kapsıyor. Üreticiye göre, araç boş ve kilitliyken kameralar hareketi algılayabilir ve çevresini kaydedebilir. Bu, ekranda görüntülenen büyük bir uyarı ile eşleştirilir ve hırsızlığın başlamasını önleyebilir ve devam etmesi durumunda kaydedebilir.

Aynı kameralar, kaydı etkinleştirmek için bir USB çubuğun takılmasını gerektiren bir tercih özelliği olan Dashcam modunda sürüş sırasında çevreyi izlemek için de kullanılabilir. Dashcam modu, aynı zamanda yarış parkurlarındaki turları kaydetmek için kullanılabilir.

Direksiyon Simidi

Bir kez daha gelenekten ve kararlı pratiklikten kaçınan Tesla, tüm kontrollerin saplardan, kollardan ve düğmelerden dokunmaya duyarlı kontrollere dönüştürüldüğü dikdörtgenimsi yarı kavisli bir direksiyon simidine sahiptir. Merak uyandırıyor ve aynı zamanda garip. Şirket CEO’su Musk, alışmanın biraz zaman aldığını ancak bundan sonra doğal hissettirdiğini söylüyor. Ayrıca geri dönüşün olmayacağını ve bu direksiyon simidinin kalıcı olduğunu onayladı.

Biyolojik Silah Savunma Modu

Biyolojik Silah Savunma Modu gibi büyük bir isimle, bunun bir tür askeri teknoloji veya bir tür araştırma ürünü olduğu varsayılabilir. Ancak öyle değil.

Tesla, Model S de dahil olmak üzere bazı arabalarını, bir arabadaki tipik boyutun yaklaşık on katı olan dev bir hava filtresiyle donattı ve bir HEPA filtresi içeriyor. Tesla, “ince partikül madde ve gaz halindeki kirleticilerin yanı sıra bakteri, virüs, polen ve küf sporlarının en az %99,97’sini” ortadan kaldıracağını ve etkinliğinin tipik filtreleme sistemlerinin yaklaşık 100 katı olduğunu iddia ediyor. Filtre, araçtan çıkarıldığında etkileyicidir ve ön camın önündeki alanı kaplar ve ön camın tüm genişliği boyunca uzanır.

Tesla Arcade

Tesla, video oyunlarını birkaç yıl önce dev bilgi-eğlence ekranına dahil etti, ancak en yeni modellerde, dahil edilen yonga seti, Tesla’ya oldukça gelişmiş ve yoğun modern oyun oynaması için gerçek bilgi işlem ve grafik gücü veren Playstation 5‘te kullanılanlarla karşılaştırılabilir. Araçta Cuphead, BeachBuggy Racing 2, Cat Quest ve birkaç klasik arcade oyunu yer alıyor. Bu oyunların çoğu, bir arayüz için dokunmatik ekrana güvenirken, sürüş oyunları arabanın direksiyonu tarafından kontrol edilir. Bunların tümü park halindeyken, araba şarj edilirken, klima kontrolü tam hızdayken oynanabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...