Tesla İlk Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Milyarlarca Dolar Kar Etti!

Tedarik zinciri kısıtlamaları ve Çin’deki üretim gecikmeleri arasında Tesla, 2022’nin ilk çeyreğinde 3,3 milyar dolar kâr elde ettiğini bildirdi. Şirket, Tesla’nın bu kârı 18,7 milyar doların biraz üzerinde bir gelire çevirdiğini duyurdu. Bu, 2021 yılının ilk çeyreğinde elde edilen 10.4 milyar dolarlık gelire kıyasla, yıldan yıla yüzde 81’lik bir artışı temsil ediyor.

Şirket, 2021’in 4. çeyreğinde 314 milyon dolarlık kredi satışlarına kıyasla, diğer otomobil üreticilerine 679 milyon dolarlık emisyon kredisi satışı kaydetti. Şirket, bu geliri, bu kredileri ABD hükümetinin gerektirdiğinden daha az “temiz” araç üreten otomobil üreticilerine satarak elde ediyor ve Avrupa Birliği.

Tesla Bilançosunu Açıkladı!

Kredi satışları geçtiğimiz yıllarda işe yaradı ve Tesla’nın araba üretimi işi zorlanırken kâr elde etmesine yardımcı oldu. Geçen yaz şirket, üretim ve enerji satış işinin emisyon kredisi satışlarını hesaba katmadan ilk kez kârlı olduğunu bildirdi.

Tesla için şüphesiz kayda değer bir çeyrek oldu. Şirket, biri 22 Mart’ta Berlin’de ve ikincisi 8 Nisan’da Austin, Teksas’ta olmak üzere iki yeni fabrika açarken, artan COVID sayıları nedeniyle Şanghay fabrikasını birkaç haftalığına kapatmak zorunda kaldı. Bu iki fabrikayı açmanın maliyetlerinin, aynı zamanda Çin fabrikasını çalışır durumda tutmak için mücadele ederken, bu çeyrekte Tesla’nın rakamlarını düşürmesi bekleniyordu.

Berlin de Üretime Dahil Oldu

Şirket, geçen ay Berlin’de üretime başladığını ve Nisan ayında Teksas’tan Model Y teslimatlarına başladığını söyledi. Şirket ayrıca, 2170 hücreli standart paketlerin yanı sıra bu yıl Teksas’ta 4680 hücreli yapısal pil paketlerini üreteceğini belirtti.

Kazanç raporu ayrıca Tesla için teslimat ve üretim için sağlam bir çeyreği takip ediyor. Şirket, 2022 yılının ilk çeyreğinde müşterilerine 310.048 araç gönderdiğini söyledi. Tesla CEO’su Elon Musk, küresel tedarik zinciri sorunlarına ve artan COVID vaka sayıları nedeniyle şirketin Şanghay’daki fabrikasının kapanmasına atıfta bulunarak bu başarıyı “son derece zor” olarak nitelendirdi. Buna rağmen Musk, kazanç çağrısında şirketin bu yıl üretimi artırıp 1,5 milyon araba üretebileceğini de tahmin etti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...