Tesla, araba satışından değil Bitcoin’den kazanıyor!

Tesla, Elon Musk’ın hem sektörde hem de sosyal medyadaki aktifliği sayesinde, Bitcoin yatırımlarından 1 milyar doların üzerinde kazanç sağladı. Geçtiğimiz ocak ayında şirketin nakit rezervinden 48 bin Bitcoin alan Tesla’nın kripto para yatırımı 10 haftalık süreçte neredeyse 2 katına çıktı.

2021 yılının başından beri devam eden artışıyla tüm dünyada yatırım için önemli bir trend haline gelen Bitcoin, doğru zamanda yatırım yapanlara büyük oranda kazanç sağlamaya devam ediyor. Bu yükseliş trendi sayesinde yüzü gülenlerden biri de Elon Musk’ın CEO’luk görevini yürüttüğü elektrikli araç şirketi Tesla oldu. Bu yıl başında Bitcoin’e yatırım yaptığını duyuran Tesla, 10 haftada yatırmış olduğu parayı neredeyse ikiye katladı. Elektrikli araç sektörüne yeni bir soluk getiren Tesla’nın güncel Bitcoin kazancı 1 milyar doların üzerinde.

Şirketin Bitcoin kazancı, araba satışlarından elde edilen kazancı solladı

Tesla

Tesla’nın sene başında duyurulan Bitcoin yatırımı, 1.5 milyar dolar değerindeydi. Değerinin en çok arttığı dönemde alınan Bitcoinler’in yükselişi 10 hafta boyunca devam etti. Yatırımın yapıldığı dönemde 12 milyar lira civarında bir değere sahip olan Bitcoin, kırdığı onlarca rekorun ardından bu hafta zirve noktasını gördü. Geçtiğimiz günlerde 64 bin doları aşan Bitcoin, Tesla’ya 1 milyar doların üzerinde kâr ettirdi. Ancak şirket, sattığı arabalardan 721 milyon dolarlık bir kazanç elde etti. Böylelikle şirketin araçlardan elde ettiği kazanç, kripto paraya yapılan yatırımdan geri kalmış oldu.

Yükseliş sürecinde Elon Musk’ın katkısı oldukça fazlaydı

Tesla

Elon Musk, kripto paralara olan ilginin artmasında büyük bir rol oynadı. Şirketinde kripto paralara yönelik yenilikler yapan Musk, sosyal medyada yapmış olduğu açıklamalarla birlikte Bitcoin’in yükseliş sürecinde etkin oldu. Böylelikle, hem kendi şirketine hem de kripto paralara yatırım yapan diğer yatırımcılara katkı sağlamış oldu.

Tesla, yapmış olduğu ilk yatırımı duyurduğunda, Bitcoin’in fiyatı kısa süre içinde yüzde 14 artmıştı. Ayrıca Tesla, Bitcoin ile ödeme almaya başladığını açıklamıştı. Bunun yanı sıra, geçen ay açıklama yapan Musk, Bitcoin ile yapılan ödemelerin dönüştürülmeden saklanacağını kamuoyuna açıklamıştı. Böylelikle Bitcoin hakkındaki görüşlerin şirket üzerinde kalıcı olacağı anlaşılmış oldu.

Siz Bitcoin yatırımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Tesla Bitcoin yatırımları sayesinde kazanç sağlamayı sürdürecek mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...