Tesla, araba satışından değil Bitcoin’den kazanıyor!

Tesla, Elon Musk’ın hem sektörde hem de sosyal medyadaki aktifliği sayesinde, Bitcoin yatırımlarından 1 milyar doların üzerinde kazanç sağladı. Geçtiğimiz ocak ayında şirketin nakit rezervinden 48 bin Bitcoin alan Tesla’nın kripto para yatırımı 10 haftalık süreçte neredeyse 2 katına çıktı.

2021 yılının başından beri devam eden artışıyla tüm dünyada yatırım için önemli bir trend haline gelen Bitcoin, doğru zamanda yatırım yapanlara büyük oranda kazanç sağlamaya devam ediyor. Bu yükseliş trendi sayesinde yüzü gülenlerden biri de Elon Musk’ın CEO’luk görevini yürüttüğü elektrikli araç şirketi Tesla oldu. Bu yıl başında Bitcoin’e yatırım yaptığını duyuran Tesla, 10 haftada yatırmış olduğu parayı neredeyse ikiye katladı. Elektrikli araç sektörüne yeni bir soluk getiren Tesla’nın güncel Bitcoin kazancı 1 milyar doların üzerinde.

Şirketin Bitcoin kazancı, araba satışlarından elde edilen kazancı solladı

Tesla

Tesla’nın sene başında duyurulan Bitcoin yatırımı, 1.5 milyar dolar değerindeydi. Değerinin en çok arttığı dönemde alınan Bitcoinler’in yükselişi 10 hafta boyunca devam etti. Yatırımın yapıldığı dönemde 12 milyar lira civarında bir değere sahip olan Bitcoin, kırdığı onlarca rekorun ardından bu hafta zirve noktasını gördü. Geçtiğimiz günlerde 64 bin doları aşan Bitcoin, Tesla’ya 1 milyar doların üzerinde kâr ettirdi. Ancak şirket, sattığı arabalardan 721 milyon dolarlık bir kazanç elde etti. Böylelikle şirketin araçlardan elde ettiği kazanç, kripto paraya yapılan yatırımdan geri kalmış oldu.

Yükseliş sürecinde Elon Musk’ın katkısı oldukça fazlaydı

Tesla

Elon Musk, kripto paralara olan ilginin artmasında büyük bir rol oynadı. Şirketinde kripto paralara yönelik yenilikler yapan Musk, sosyal medyada yapmış olduğu açıklamalarla birlikte Bitcoin’in yükseliş sürecinde etkin oldu. Böylelikle, hem kendi şirketine hem de kripto paralara yatırım yapan diğer yatırımcılara katkı sağlamış oldu.

Tesla, yapmış olduğu ilk yatırımı duyurduğunda, Bitcoin’in fiyatı kısa süre içinde yüzde 14 artmıştı. Ayrıca Tesla, Bitcoin ile ödeme almaya başladığını açıklamıştı. Bunun yanı sıra, geçen ay açıklama yapan Musk, Bitcoin ile yapılan ödemelerin dönüştürülmeden saklanacağını kamuoyuna açıklamıştı. Böylelikle Bitcoin hakkındaki görüşlerin şirket üzerinde kalıcı olacağı anlaşılmış oldu.

Siz Bitcoin yatırımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Tesla Bitcoin yatırımları sayesinde kazanç sağlamayı sürdürecek mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...