Tesla 1 Trilyon Dolardan Fazla Değere Sahip!

Araba kiralama şirketi Hertz, filosunu elektriklendirmek için iddialı bir planın parçası olarak 100.000 Tesla sipariş etti. Şirketten yapılan bir basın açıklamasında, Tesla’nın Model 3 sedanlarının ilk diliminin Hertz’den büyük ABD ve Avrupa pazarlarında Kasım ayının başından itibaren kiralanabileceğini söyledi. Duyuru, Hertz’in iflastan kurtulmasından sadece aylar sonra geldi.

Tesla hisseleri bir gecede %12 arttı.

Satın alma duyurulduktan sonra, Tesla’nın hisse senedi fiyatı günün erken saatlerinde 998,74 dolara kadar çıktı ve fiyat tekrar düşmeden önce piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Bununla birlikte, piyasa günü kapattığında, fiyatı tekrar yükselmiş ve 1,01 trilyon dolarlık bir piyasa değeri için hisse başına 1.024.86 doları kapatmıştı. CNBC’nin belirttiği gibi, bu onu Apple, Amazon ve Microsoft gibi diğer trilyon dolarlık piyasa değeri şirketlerinin nadir şirketlerine koydu.

Satın alma haberi ilk olarak Bloomberg tarafından bildirildi ve anlaşmanın elektrikli araçlar için şimdiye kadarki en büyük sipariş olduğunu ve Tesla’ya 4.2 milyar dolar gelir sağladığını söyledi. Otomobil üreticisinin hissesi, piyasa öncesi ticaret haberlerinde yüzde 4,3 arttı. Ayrıca bu sabah Tesla’nın Model 3’ünün bu Eylül ayında Avrupa’da aylık satış listelerinde ilk sırada yer alan ilk elektrikli araç olduğu bildirildi. Bu ayın başlarında şirket, otomotiv pazarını sarsan çip kıtlığına rağmen üçüncü çeyreğinde şaşırtıcı şekilde rekor satışlar bildirdi.

Hertz’den Tesla kiralayan herkes, otomobil üreticisinin ABD ve Avrupa’daki 3.000 süper şarjlı ağını kullanabilecek. Hertz, bu şarj cihazlarını “konum ağı boyunca dağılmış” “binlerce” ile desteklemeyi planladığını söyledi.

Hertz, araç kiralama piyasasının pandemi tarafından sert bir şekilde vurulmasının ardından geçen yıl Mayıs ayında iflas etti. Yüz yıldan daha eski olan şirket, sonunda Knighthead Capital Management ve Certares Management tarafından yönetilen yatırımcılar tarafından 5.9 milyar dolarlık bir ayara yeniden finanse edildi. Bloomberg’e göre, Hertz şimdi yaklaşık 500.000 otomobil ve kamyonetinin neredeyse tamamını elektriklendirmeyi planlıyor ve Tesla siparişi önemli bir ilk parçayı içeriyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...