Terra (LUNA) Yükselecek mi? LUNA Coin Nedir?

Birkaç haftadır kripto para camiasını sert bir şekilde vuran LUNA ve UST durumu tazeleğini hala koruyor ve mevcut durumda piyasanın tamamını etkilemeye devam ediyor. Geliştirici ekip Luna Foundation Guard, durumu düzeltmeye çalışırken kendi elleri ile daha berbat bir hala getirerek sektör genelinde de çok ciddi tepkiler çekti. Peki Terra (LUNA) yükselecek mi? LUNA Coin’de sular duruldu mu? Uzmanlar bu sorulara nasıl cevaplar veriyor sizler için derledik.

Terra (LUNA) Yükselecek mi? LUNA Nedir?

Terra, 2018 yılında Do Kwon ve Daniel Shin tarafından kurulan Güney Kore merkezli Terraform Labs tarafından geliştirildi.

Luna Foundation Guard (LFG), Singapur’da kayıtlı kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve yerel kripto para birimi TerraUSD (UST) kripto Blockchain algoritmik Stablecoin olan Terra’nın (LUNA) tanıtımından, yeniliğinden ve sürdürülebilirliğinden sorumludur. Anchor, Vega, Talis gibi diğer Stablecoin ve merkezi olmayan finans projeleri gibi. Ekip bir noktaya kadar güvenirlik konusunda hiçbir sıkıntıya sahip değildi fazlaca destek görüyordu. Öyle ki UST en değerli stablecoinlerden bir tanesi olurken LUNA da piyasada 7. sıraya kadar yükselmişti.

LUNA Nerde Hata Yaptı?

TerraUSD’nin fiyatını korumak için Luna arz havuzu, duruma bağlı olarak TerraUSD’nin toplam arzına eklenir veya bundan çıkarılır. Kullanıcılar sadece Luna’yı TerraUSD’yi basmak için kullanabilir ve aynı şekilde TerraUSD’yi Luna’yı basmak için kullanabilirler. Yakma oranına ve bunun için kullanıcıya ödenecek teşviklere bilgisayar algoritmaları karar verir. İşte bundan dolayı UST ve LUNA birbirine bağlıdır.

7 Mayıs gece yarısı ve 8 Mayıs sabahı erken saatlerde, kripto balinaları olarak da adlandırılan büyük yatırımcılar, Curve, Binance, Anchor ve diğer platformlarda aynı anda yaklaşık 285 milyon UST satmaya başladı. Aynı zamanda Luna kripto para birimini açığa pozisyon almaya başladılar.

Sonuç…

UST ve Luna, yukarıda açıklandığımız gibi bir algoritma programı ile birbirine bağlı olduğundan, bu büyük satış ve short pozisyon satış, dengenin ertelenmesine neden oldu. UST’nin o gün 0.98 $’dan işlem yapmak için 1:1 oranını kaybetmesiyle sona erdi ve Luna yüzde 6 düşüşle 76.51 $’a düştü. Fiyat bunun ardından hızlı şekilde düşüş yaşadı.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...