Telefonu Neden Uçak Moduna Almamız Gerekir? İşte Nedeni!

Sık uçan biriyseniz, uçuş görevlilerinin telefonunuzu uçak moduna alacağını anons etmeden önce, sevdiklerinize son dakika mesajlarını ve çağrılarını almaya çalışırken hissettiğiniz duyguyu çok iyi bilirsiniz. Neyse ki, bu duygu yalnızca kalkış ve inişlerle sınırlıdır, çünkü birçok havayolu artık uçak içi Wi-Fi hizmetleri sunmaktadır, böylece internette kesintisiz gezinmeye devam edebilirsiniz. Ancak, uçak modunun ne olduğunu ve uçuşunuzdan önce bu modu açmanın neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Peki telefonu neden uçak moduna almamız gerekir?

Telefonu Neden Uçak Moduna Almamız Gerekir?

Uçak modu, telefonlar ve tabletler gibi akıllı cihazlarda bulunan ve tüm hücresel, kablosuz ve Bluetooth özelliklerini durduran ve açıldığında uçakların iletişim sistemlerini etkilemeyen sık kullanılan bir ayardır. Etkinleştirildiğinde, kamera veya notlar gibi cihaz özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak arama yapamaz, Wi-Fi veya Bluetooth kullanamaz veya veri akışı yapamazsınız.

Güvenlik nedenleriyle, Federal Uçuş Komisyonu (FCC), uçuşlar sırasında telefonların ve diğer akıllı cihazların kullanımını kısıtlar. Bununla birlikte, son birkaç yılda, FCC kararlarını değiştirmek için kamuoyu baskısı oldu, ancak havacılık yetkilileri çoğunlukla dikkatli davrandılar ve uçuş sırasında kullanımlarını kısıtlamaya devam ettiler. Bulutların üzerindeyken telefonunuzu kullanmanın uçağınızın düşmesine neden olabileceği hiçbir zaman tam olarak kanıtlanmasa da, üzülmektense güvende olmak her zaman daha iyidir mottosu karşımıza çıkıyor.

İniş Takımlarını Bozabilirsiniz!

Uçak modunda olmayan bir telefon, uçuşunuzdaki iletişim sistemlerine müdahale edebilir ve potansiyel olarak kesintiye uğratabilir. Nasıl? Kablosuz cihazların çalışması için en yakın baz istasyonundan sinyal yayar ve alır. Bir iletim kulesinden ne kadar uzaksa, sinyalinin o kadar güçlü olması gerekir. Bir uçuşta, telefonunuz bir kuleden 40.000 fitten daha uzaktadır, bu nedenle aşağıdaki alıcılara ulaşabilmek için gücü artacaktır. Bu sinyaller, pilotların uçaktaki seyrüsefer ve iniş sistemlerini bozabilir ve bu muhtemelen bir uçuşta yapmak isteyeceğiniz en son şeydir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...