Telefona Su Kaçarsa Ne Yapmak Gerekir: İşte Bazı Yöntemler!

Telefona veya bilgisayarlardaki şarj bağlantı noktasına su kaçarsa ne yapmak gerekir? İşte öne çıkan bazı yöntemler!

Çoğu üst düzey akıllı telefonun bir dereceye kadar suya dayanıklı olduğu ve en yeni iPhone modellerinin altı metre derinliğe kadar suya daldırılabildiği doğrudur. Ancak dahili bileşenler hala suya karşı hassastır ve çok ıslanırlarsa arızalanırlar.

Telefonunuzdaki, dizüstü bilgisayarınızdaki, oyun konsolunuzdaki veya başka bir cihazınızdaki şarj portuna su girdiyse, onu nasıl çıkartabilirsiniz?

Telefona Su Kaçarsa Ne Yapmak Gerekir?

Gerçek olamayacak kadar basit gelebilir, ancak bir şarj portundaki suyu temizlemenin en iyi yolu, onu kendi haline bırakıp kurumaya bırakmaktır.

Cihazı iyi havalandırılan bir alanda, diğer bir deyişle havanın aktif olarak sirkülasyon yaptığı bir odada bırakın. Şarj portunu açık tutun ve mümkünse, yerçekiminin sürece yardımcı olabilmesi için şarj portu aşağı bakacak şekilde bırakın.

Cihazınızın en az 30 dakika kurumasını bekleyin, ardından geri gelip şarj noktasını kontrol edin. İçeride hala nem görüyorsanız veya cihaz hala “sıvı algılandı” hatası veriyorsa beklemeye devam etmeniz gerekir.

Cihazınız tek elle tutulabilecek kadar küçükse, şarj bağlantı noktası aşağıyı gösterecek şekilde avucunuza hafifçe vurmayı deneyin. Bu, fazla suyu atmaya yardımcı olabilir.

Şarj portundan su çekerken nelerden kaçınılmalıdır?

Konu suyu kurutmak olduğunda kesinlikle uymanız gereken birkaç geleneksel bilgi vardır.

İlk olarak, pamuklu çubuk veya kağıt havlu gibi şarj portuna herhangi bir yabancı cisim sokmayın. Bu, yalnızca nemi cihazınızın daha derinlerine itmekle kalmaz, aynı zamanda dikkatli olmazsanız dahili bileşenleri çizebilir veya yerinden çıkarabilirsiniz. Bu noktada cihazınız, kuruyken bile çalışmayacaktır.

Bazı kılavuzlar, cihazı sıcak hava sirkülasyonu ile bombardıman etmek için bir saç kurutma makinesi kullanılmasını önerir. Ancak bu, cihazınızı aşırı ısıtabilir ve hatta şarj portunun içindeki metali deforme edebilir.

Yaygın bilgiler arasında yer alsa da telefonunuzu bir kase kuru pirinç içinde bırakmayın. Bu, onu dolaşan havadan daha hızlı kurutmaz ve küçük pirinç veya nişasta parçaları şarj portuna sıkışıp ona zarar verebilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...