SWIFT Nedir? Rusya Her An Çıkartılabilir!

Ülkelerin bugün yayınladıkları ortak bir bildiride, NATO ile ortak çalışan ülkelerden oluşan bir koalisyonun Rusya’yı küresel finansal sistemden ayırmayı amaçlayan yeni önlemler aldığı bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve Avrupalı ​​müttefikler tarafından imzalanan bildiri mektubu, Rusya’nın merkez bankasını izole etmek için yeni önlemler ortaya koyuyor ve yaptırım uygulanan kişilerin yabancı varlıklarını dondurmak için yeni bir Atlantik ötesi görev gücü ilan ediyor. Peki NATO’nun en önemli kozu olan SWIFT nedir?

SWIFT Nedir? Neden Bu Kadar Kritik?

The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) açılımına sahip olan SWIFT, sahipleri Avrupa’nın en büyük bankalarının birçoğunu içeren Belçika merkezli bir kooperatif şirketidir. Kuruluşun adını taşıyan ödeme ağı aslında para alışverişinde bulunmaz, ancak bankalar arasındaki ödeme talimatlarını doğrulamak için kullanılır. Hizmetleri, her gün 200’den fazla ülkede yaklaşık 42 milyon borsayı işlemek için kullanılıyor ve dünya ekonomisinin çok büyük bir parçası.

2021’deki bir yorum makalesi, SWIFT’den atılmayı, özellikle ülkenin ABD doları cinsinden enerji ihracatına bağımlı olması nedeniyle Rusya’yı özellikle zorlayacak bir “nükleer seçenek” olarak tanımladı. Bu bağlamda Rusya’nın SWIFT’den çıkarılması dolar akışını durma noktasına getirecek, yatırımcıları kaçıracak ve kur dengesizliğine sebebiyet verecek gibi görünüyor.

Bu karar Rusya’nın SWIFT’e erişimini tamamen yasaklamıyor, ancak “seçilen Rus bankalarının SWIFT sisteminden kaldırılmasını sağlamayı” taahhüt ediyor.

İran, 2012’de SWIFT’den çıkarıldığında – ilk kez herhangi bir ülke ağdan atılmıştı – ülkenin petrol sektörünün değerinin neredeyse yarısını yok etti ve yıllık ihracatı 92,5 milyar dolardan 52 milyar dolara düşürdü. İran bankaları 2016 yılında SWIFT’e yeniden girebildi fakat ülkeye vermiş olduğu zarar bir hayli fazlaydı.

Rusya’nın Hamlesi Ne Olacak?

Rusya da yıllardır bu olasılığa hazırlanıyor. SWIFT’den atılma, ilk olarak 2014 yılında ülkenin Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki saldırılarına yanıt olarak önerildi ve o yıl Rusya, SWIFT’e, Finansal Mesajların Aktarımı Sistemine veya SPFS’ye kendi yerel alternatifini kurdu. Çin ayrıca Sınır Ötesi Bankalararası Ödeme Sistemi veya CIPS adlı rakip bir sistem işletiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...