Steam, Mac Cihazda Çalışmıyor | Nasıl Düzeltilir?

Mac sahipleri, ağırlıklı olarak PC donanımına yönelik programlar söz konusu olduğunda, muhtemelen yazılım sorunlarına da alışıktır ve elbette Steam de bir istisna değildir. Belki de en son sürümde Mac’e özgü bir sorun vardır ve bu size bir baş ağrısı veriyor. Alternatif olarak, sorununuz macOS’in güncel olmaması ve bunun Valve’ın başlatıcısında sorunlara neden olması olabilir. Diğer taraftan, belki Steam artık işletim sisteminizi desteklemiyor. Steam’in Mac’inizde çalışmamasının birkaç nedeni olabilir ve bunların çoğuna değinilmesi oldukça kolaydır, ancak kolay bir açıklama olmadığında ne yapabilirsiniz? Steam, Mac cihazda çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

Steam, Mac Cihazda Çalışmıyor! Ne Yapmalı?

Steam başlangıçta donuyorsa veya askıda kalıyorsa – ister yalnızca bir güncellemeyi yüklemeye çalışıyor isterse de bir güncelleme yüklüyorsa – yapılacak ilk şey yeniden başlatmaktır. (Türk usulü aç/kapa diyebiliriz.) Steam, Command + Option + Esc tuşlarına basarak yanıt vermiyorsa, önce “Uygulamalardan Çıkmaya Zorla” penceresini açacak olan Zorla Çıkmaya ihtiyacınız olabilir. Buradan Steam’i seçin, “Zorla Çık”a tıklayın ve ardından onaylamak için tekrar “Zorla Çık”a tıklayın.

Yine işe yaramadı, şimdi ne yapmalı?

Dosya sıralaması sürümden sürüme değişebileceğinden, bu seçeneğin her macOS sürümünde çalışmayabileceğini de belirtmekte fayda var. Bu seçenekleri göremiyorsanız, Steam for Mac forumunda etrafa sormak isteyebilirsiniz. Machintosh HD’yi açın ve Kitaplık > Uygulama Desteği > Steam’e gidin ve “steamapps” klasörü dışında bu klasördeki her şeyi silin. Kesinlikle diğer her şey Çöp Kutusuna gider, ancak “steamapps” in tam olarak olduğu yerde kaldığından emin olun. Ardından Çöp Kutusunu boşaltın. Bu noktada Mac’inizi yeniden başlatmak gerekli olmamalıdır, ancak bunu bir önlem olarak yapmak isterseniz hiçbir şeye zarar vermez.

Bu Sorun Oldukça Yaygın!

Dosya kaldırma işlemi bittiğine göre, Steam’i daha önce yaptığınız gibi indirebilir ve yeniden yükleyebilirsiniz. Steam’i her zamanki gibi başlatın ve bu sefer, gerekli tüm Uygulama Desteği dosyaları sunulduysa, hesabınıza giriş yapabilmeli, oyun kitaplığınıza erişebilmeli, indirme geçmişinizi kontrol edebilmeli ve Steam ile yapabileceğiniz diğer tüm şeyleri yapabilmelisiniz.

“Aç/Kapa düzelir” demişiz gibi gelmiş olabilir fakat yukarıdaki çözümleri denemeniz ilk etapta oldukça faydalı olabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...