Starlink, Tesla Modellerine Geliyor! Elon Musk Açıkladı

Elon Musk kısa süre önce Starlink sistemi, özellikle de düşük Dünya yörüngesinde yüzen ikinci nesil internet ışınlayan uydular ve otomobillerle bağlantılı gelecekleri hakkında bazı büyük haberler verdi. Musk, bu haftanın başlarında bir T-Mobile yöneticisiyle otururken, gelecek yıldan itibaren T-Mobile telefonlarının özel anten donanımını sallayan yeni Starlink uydu dalgası tarafından ışınlanan internete bağlanabileceğini duyurdu.

Starlink Tesla Modellerine Geliyor

Bir kullanıcının Twitter’da uydudan telefona internet kanallarının da Tesla arabalarına taşınıp taşınamayacağına ilişkin sorusuna yanıt veren Musk, teknik olarak mümkün olduğunu belirterek “evet” yanıtını verdi. Şimdiye kadar AT&T, Tesla otomobillerinde hücresel bağlantı sağlamak için tercih edilen ortak olmuştur. Şimdiye kadar Tesla veya Musk tarafından elektrikli otomobillerin uydu internet sinyallerini tam olarak nasıl alacağına dair herhangi bir teknik detay paylaşılmadı.

Yine, arabalarla konuşan uydular kavramı tamamen duyulmamış bir şey değil. Bu yılın başlarında Çinli otomobil üreticisi Geely, dokuz adet alçak dünya uydusu fırlattı. Şirket, bu uyduların yakın gelecekte otonom arabalarına rehberlik edecek düşük Dünya yörüngeli bir altyapının belkemiğini oluşturacağını umuyor.

Musk, yalnızca Starlink bağlantısının bir olasılık olduğunu ve Tesla araç sahiplerinin aramasına veya mesaj atmasına izin vereceğini doğruladı. Şimdilik, Tesla otomobillerinde tam uydu internet bağlantısının kullanıma sunulması için kesin bir tarih yok. Rekabete bakıldığında, en sıcak rekabet, elektrikli start-up’ların güçlü satışlar ve etkileyici teknoloji ile desteklenen oldukça sağlam bir izlenim bıraktığı Çin’den geliyor.

Örneğin, bir düzineden fazla otomobil üreticisini HiCar sistemini benimsemeleri ve şirketin “5G otomotiv ekosistemi” dediği şeyi oluşturmaları için bir araya getiren Huawei’yi ele alalım. Otomobil üreticileri arasındaki 5G interneti arabalarına koyma yarışı şimdiden ileri aşamalarda, ancak aynı şey Tesla’nın iç pazarında henüz bir engel oluşturmadı.

Starlink Ne İçin Kuruldu?

Buradaki fikir, Starlink tarafından sunulan uydular dışında herhangi bir özel telekom donanımına ihtiyaç duymadan, mevcut hücresel bantlar üzerinden dünya genelinde uydu internet bağlantısını mümkün kılmaktır. Veya T-Mobile’dan Mike Sievert’in dediği gibi, “Gökyüzüne bir hücresel kule yerleştirmeye çok benziyor, sadece çok daha zor.” Planlar iddialı ve bir kez uygulandıklarında, felaketten etkilenen bölgelerdeki veya uzak bölgelerde acil yardıma ihtiyacı olan insanlar için oyunun kurallarını değiştirebilecekleri kanıtlanabilir. Apple’ın iPhone’lar için benzer bir teknolojiyi izlediği söyleniyor.

Starlink henüz teknolojiyi teknik olarak göstermedi, ancak bunun için şimdiden bazı örnekler var. Eylül 2021’de Lynk, sinyal alımı ve doğrudan yayın için aracı görevi gören bir uydu ile iki yönlü bir veri bağlantısının demosunu yaptı. -doğrudan telefona servisler. SpaceX’in Starlink bölümü, Tesla arabalarının bu uydu internet bant genişliğinin bir kısmını almasına izin vererek telefonlardan bir adım daha ileri gitmek istiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...