Spotify, Yeni Podcast Abonelik Hizmetini Kullanıma Sundu

Spotify, dünya çapında oldukça popüler olan podcast servisini abonelik haline getirerek bazı ülkelerde kullanıma sundu. Peki podcast aboneliği nasıl alınıyor?

Spotify üzerinde müzik dinlemenin yanında en çok tercih edilen diğer seçenek olan podcast için şirket, özellikle podcast içerik üreticileri için faydalı olabilecek bir abonelik sistemi geliştirdi. Peki bu sistem nasıl olacak?

Spotify podcast abonelik sistemi detayları

Spotify’ın ücretli podcast aboneliklerini denemek için ABD’de yaşamak zorunda değilsiniz. Spotify ve Anchor, podcast aboneliklerini önümüzdeki hafta 33 yeni pazarda kullanıma sunuyor. Bu pazarlar ise Avustralya, Yeni Zelanda, Hong Kong, Singapur, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, İrlanda, İtalya , Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık olarak belirlenmiş. Bu abonelik sisteminin ülkemize ne zaman geleceği ise şu an için bilinmiyor.

Podcast dinlemeyi sevenler için bazı ayrıcalıkları beraberinde getiren bu abonelik sistemi, Podcast üreticilerine de içeriklerine bazı seçenekler ekleme imkanına sahip olmasını sağlıyor. Aboneliğin sunacağı hizmetlerden biri, içerik üreticilerinin yalnızca abonelere özel olarak ayarladıkları Podcast’lere erişim imkanının bulunması.

Bu muhtemelen gecikmiş bir şeydi. Apple, Mayıs ayında Podcasts uygulamasına ücretli abonelikler ekledi ve bunları 170 ülke ve bölgede kullanıma sundu. Spotify, ücretli bir seçeneğinin olmadığı alanlarda müşterileri etkili bir şekilde Apple’a teslim ediyordu. Bu ücretli üyeliklerin büyük bir gelir akışını temsil ettiği henüz belli olmasa da, Spotify herhangi bir risk almak istememiş olabilir.

Podcast içerik oluşturucuları, abonelerin izni dahilinde onların bazı kişisel bilgilerine ulaşıp onlarla iletişime geçebilme imkanına sahip olacak. Yine her ücretli abonelik hizmetinde olduğu gibi, kullanıcılar içeriklere reklamları görmeden erişebilecek.

Ayrıca içerik üreticiler, Premium abonelik aldıklarında kendilerine özel bir profil sayfası dizayn ederek abonelerine bu profilin nasıl göründüğünü gösterebilecek.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...