Spider-Man filmleri Disney Plus’ta izlenebilecek: Disney ve Sony anlaştı

İki büyük dizi ve film yapımcılarından Disney ile Sony Pictures Entertainment arasında yeni bir iş birliği anlaşması duyuruldu. Yapılan bu iş birliği, Sony Pictures Entertainment’e ait Spider-Man gibi popüler yapımların Disney+ ve Disney’e ait televizyon kanallarında yayınlanmasını sağlayacak.

Netflix gibi popüler dizi ve film izleme platformları arasında büyük bir yarış devam etmekte. Bu yarışa son katılanlardan biri de Disney’in geliştirmiş olduğu Disney+. İlk çıktığı zamandan beri kullanıcıları tarafından oldukça beğenilen Disney+ platformuna kaliteli içerikleri katmaya devam ediyor. Bu kapsamda yapılan son çalışma Sony ile yapılan işbirliği oldu.

Bu iş birliği kapsamında Sony Pictures Entertainment ile masaya oturan Disney yetkilileri, Sony Pictures Entertainment’in içeriklerini yayınlayabilmek için lisans anlaşması imzaladılar. Bu iş birliğiyle birlikte, popüler film serisi Spider-Man gibi Sony Pictures Entertainment yapımlarının Disney+’ta yayınlanmasının önü açılmış olacak.

İki büyük şirket arasındaki iş birliği, Spider-Man, Jumanji ve Hotel Transylvania gibi sevilen Sony Pictures Entertainment yapımlarının Disney Plus’ta izlenebilecek. Ayrıca, bu anlaşma yalnızca Disney+ için değil, Disney’in televizyon kanallarını da kapsamakta. Böylelikle Disney tarafından yönetilen televizyon kanalları da Sony Pictures Entertainment içeriklerini izleyecilerine sunabilecekler.

2022-2026 arasında yapılacak filmler de bu anlaşma kapsamında

Disney’in Sony ile yaptığı işbirliğinin dikkat çeken konularından biri ise sinema filmleri. Disney, bu anlaşma kapsamında 2022-2026 yılları arasında Sony’nin sinema filmlerini, sahip olduğu kanal ya da platformlar üzerinden sunabilecek. 

Spider-Man geliyor!

Daha önce yapılan duyuruda Netflix, Sony’nin yayıncılığını yaptığı filmlerin dijital yayın haklarını satın almıştı. Özetlemek gerekirse Sony’nin Spider-Man, Venom ve Morbius gibi Marvel filmleri önce sinemalarda yayınlanacak. Ardından Netflix’te yayınlanacak ve en son da Disney Plus’a gelecek. Bu anlaşma 2022 – 2026 yılları arasındaki filmler için geçerli olacak. Ancak yapılan anlaşmanın 2026 sonrasında da devam edebileceği düşünülüyor.

Anlaşmayla ilgili kafa karışıklığı yaratan durumlardan biri ise, seyircilerin büyük bir heyecanla beklediği “Spider-Man: No Way Home” ile ilgili. Bu fim, 17 Aralık 2021’de, yani Disney ve Sony arasındaki anlaşma yürürlüğe girmeden yaklaşık 2 hafta önce vizyona girecek. Bu yüzden filmin Disney+’ta yer alıp almayacağı henüz belirsizliğini koruyor. İlerleyen dönemlerde şirketlerden gelecek açıklamalarla bu konunun da çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...