SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na tekrardan astronot gönderiyor

SpaceX, NASA desteğiyle yapmakta olduğu Crew-2 görevi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na tekrardan astronot yolluyor. SpaceX, görevi an itibariyle resmi Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlıyor.

Elon Musk’ın CEO’luk görevini üstlendiği dünyanın en büyük özel uzay şirketlerinden biri olan SpaceX, insanlı uzay görevlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Crew-2 görevi için SpaceX, bir Falcon 9 roketi kullanarak ikisi ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), biri Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve biri Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) bağlı dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyor.

Türkiye saati ile bugün 12:49’da gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma, geçtiğimiz saatlerde başarıyla başladı. Geçtiğimiz yıl ilk kez Dünya’dan ISS’e astronot taşımak için kullanılan Crew Dragon uzay kapsülü ve SpaceX’in en başarılı roketlerinden biri olarak kabul edilen Falcon 9 kullanılıyor. Crew-2 görevi, SpaceX’in ikinci operasyonel ticari mürettebat görevi olarak sayılmakta.

SpaceX ikinci kez ISS’e astronot yolluyor

Daha önce SpaceX tarafından gerçekleştirilen Crew-1 göreviyle NASA astronotları Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi aynı şekilde Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmişti. Aynı görevin tekrarı olarak nitelendirebileceğimiz Crew-2 göreviyle SpaceX, uzaya tekrar astronot yolluyor. Bu görevde de 4 astronot yer alıyor. Bu astronotlar Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet ISS’e taşınıyor. Farklı uzay istasyonlarından farklı astronotların yer aldığı uçuş uzun zamandır planlanmaktaydı. En sonunda bugün itibariyle görev gerçekleştiriliyor.

Astronotlar altı aylık bir bilim görevi için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunacak. Dünyanın yaklaşık 400 km yukarısında yer alan ISS’e yapılacak 24 saatlik yolculuğa normalde 22 Nisan Perşembe günü başlanacaktı ancak olumsuz hava koşulları sebebiyle bugüne yani 23 Nisan Cuma’ya ertelenmişti. Crew 2’nin pilotu McArthur, Crew Dragon’un ilk kadın pilotu ve diğer ekip üyeleriyle SpaceX kapsülüne binen ikinci kişi olarak tarihe geçecek.

İlk görev olan Crew-1’i başarıyla tamamlayan Elon Musk yöneticiliğindeki SpaceX’in bu görevi de uzay meraklıları ilgiyle resmi SpaceX Youtube kanalından takip ediyor.

SpaceX’in Crew-2 canlı yayını

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...