SpaceX Roketi ile Uzaya Giden Ax-1 Mürettebatı Mahsur Kaldı!

Ax-1 görevi kapsamında SpaceX roketi ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden mürettebat mahsur kaldı!

Houston merkezli uzay şirketi Axiom Space tarafından düzenlenen Ax-1 görevi kapsamında dört astronot 8 Nisan’da NASA‘nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden (KSC) bir SpaceX Falcon 9 roketiyle birlikte uzaya fırlatıldı. Görev, Axiom çalışanı ve eski NASA astronotu Michael López-Alegría tarafından yönetiliyor.

Ax-1 Görevinin Dönüşü Ertelendi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan dört kişilik mürettebatın geri dönüşü için SpaceX tarafından tasarlanan Crew Dragon kapsülüne ihtiyaç var. Fakat sıçrama bölgesinde beklenen kötü hava koşulları, başlangıçta kalkışı erteledi ve şimdi daha fazla, belirsiz bir gecikme getirdi.

Eğer yapılan planlamalar doğru bir şekilde ilerlerse ve olumsuz hava koşulları bulunmazsa Crew Dragon uzay aracının fırlatışı 26 Nisan Salı günü gerçekleşecek. Fırlatılacak olan kapsülde ise Crew-4 görevi kapsamında NASA’dan Kjell Lindgren, Bob Hines ve Jessica Watkins’ın yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı astronotu Samantha Cristoforetti de yer alacak.

Ekibin istasyonda yaklaşık 6 ay kalması bekleniyor. Axiom-1’de ise eski NASA astronotu Michael López-Alegría’nın yanı sıra kişi başı 55 milyon dolar ödeyerek uçuşa katılan Kanadalı yatırımcı Mark Pathy, Amerikalı girişimci Larry Connor ve eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe yer alıyor. Ax-1 görevi, ilk uzay turizmi misyonu olması sebebiyle büyük arz ediyor.

SpaceX ve Axiom Space Ortaklığı

Her şey plana göre giderse, Ax-1 görevi Axiom Space için sadece bir başlangıç ​​olacak. Şirket, SpaceX ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na birkaç başka mürettebatlı görev rezervasyonu yaptı. Ve 2024 yılının sonlarından itibaren Axiom, uzay istasyonuna birkaç modül başlatmayı planlıyor. Bu modüller sonunda ayrılacak ve Dünya yörüngesinde bağımsız bir özel uzay istasyonu olacak.

Görünüşe göre Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan ilk tamamen özel mürettebatlı görev, yörüngedeki laboratuvarda biraz fazladan zaman harcayacak.

Bunun yanı sıra Elon Musk’ın şirketi SpaceX, 21 Nisan Perşembe günü Kennedy Uzay Merkezi’nin bitişiğindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan Starlink internet uydularının büyük bir bölümünü fırlatmaya hazırlanıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...