SpaceX, Crew-4 Görevi İçin Hazırlanıyor

SpaceX astronotları, gelecek ayki Uluslararası Uzay İstasyonu görevi için son hazırlıklarını tamamlıyorlar. NASA‘nın SpaceX Crew-4 ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapacakları görevin, ajansın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A‘dan 15 Nisan Cuma günü atılması bekleniyor.

SpaceX, Crew-4 Görevi İçin Geri Sayım

NASA astronotları Kjell Lindgren, Bob Hines, Jessica Watkins ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti‘nin Cuma günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan bir Falcon 9 roketinin üzerindeki SpaceX Crew Dragon uzay aracıyla birlikte fırlatılması bekleniyor.

Lindgren ve Cristoforetti daha önce uzaya seyahati yapmış olsa da, Crew-4 görevi Hines ve Watkins için bu türde ilk gezi olacak.

Mürettebat şu anda Hawthorne, California‘daki SpaceX merkezinde ve ayrıca Kennedy Uzay Merkezi‘nde de yaklaşan görevleri için eğitim almaktalar.

Hazırlıklar, üst düzey donanım, ekranlar ve koltuklar içeren bir gerçekci bir Crew Dragon uzay aracı simülatöründe simülasyon alıştırmalarından oluşuyor.

Crew Dragon eğitimi, rutin görevlere aşina olmayı ve daha da önemlisi, sistem arızaları gibi uzay gemisinde beklenmeyen durumlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmeyi içeriyor.

NASA, “Komutan Lindgren ve pilot Hines, uzay aracının durumunu izlemek ve gerekirse uzay aracının manuel kontrolünü ele geçirmek için kullanacakları uçuş ekranlarına erişim ile orta koltuklarda yerlerini aldı” dedi.

Ekibin dört üyesi ayrıca, bu yıl görevlerinin sonundaki su sıçramasının ardından astronotları toplamak için kullanılacak SpaceX’in Dragon kurtarma gemisinde bir gezi yaptılar. SpaceX’in uzun soluklu operasyonu hakkında bir fikir veren astronotlara ayrıca Falcon 9 yeniden kullanılabilir roketlerinin yenilendiği ve uçuş için hazırlandığı bilgisi verildi.

Mürettebatın Uluslararası Uzay İstasyonunda bilimsel bir sefer yapması da planlanıyor, yörünge laboratuvarının Keşif 67 ve 68‘inin bir parçası olarak çalışmaya devam etmesi de bir başka gerçek olarak öne çıkıyor. Mürettebat-4, SpaceX ile dördüncü mürettebat rotasyon görevi ve Demo-2 de dahil olmak üzere genel olarak beşinci mürettebatlı uçuş olması planlanıyor.

Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...