Sony, PS3 ve PS Vita için müjde verdi: geri adım atıldı

Sony, geçtiğimiz ayın başında almış olduğu kararla PS3 ve PS Vita satışlarına son vereceğini açıklamıştı. Ancak açıklamanın kullanıcılar için kötü olan tarafı, hali hazırda bu ürünlere sahip kullanıcıların mağaza üzerinden yeni oyun satın alamayacak olmasaydı. Kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Sony, PS3 ve PS Vita oyunları için verilen karardan geri adım attı.

Oyun dünyasının önde gelen şirketlerinden Sony, geçtiğimiz haftalarda oyunseverleri üzecek bir açıklama yapmıştı. Açıklamasında Playstation 4 oyuncu topluluklarının kapatılmasının yanı sıra Playstation 3, PSP ve Vita Online mağazalarını kalıcı olarak kapatacağını duyurmuştu. Ancak bu kararın ardından kullanıcılar karara oldukça büyük bir tepki gösterdi. Şirket haftalarca kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Ardından, kullanıcıların tepkisi sonrası Sony CEO’su Jim Ryan bir yazı paylaştı ve tartışmaları sonlandırmış oldu.

PS3 ve PS Vita oyunları mağazada satılmaya devam edecek

Jim Ryan, paylaştığı yazıda “Açıkça görülüyor ki yanlış bir karar verdik” ifadesine yer verdi. Ryan, PS3 ve Vita online mağazalarının kalıcı olarak kapatılması kararını geri çektiklerini açıkladı. Böylece 2006 yılında açılan PlayStation 3 mağazası ve 2011 yılında açılan PlayStation Vita mağazası, bir süre daha oyuncularla birlikte olmaya devam edecek.

2 Temmuz‘da oyunların mağazadan kaldırılacağı kararından sonra, Sony CEO’su Jim Ryan konuyla ilgili bir duyuru yaptı. Oyunculara beklenen müjdeyi veren Ryan, oyunların mağaza üzerinde satışa devam edeceğini açıkladı. Ancak aynı durum PSP tarafı için geçerli değil. PSP online mağazası, 2 Temmuz’da oyun dünyasına veda edecek.

Şirket CEO’su Ryan, PS Vita ve PS3 online mağazalarının kapatma kararının neden alındığına da değindi. Sony, hem yeni konsolu PS5 hem de PS VR içerikleri üzerine yoğunlaşmak istediğinden dolayı bu kararı almış gibi görünüyor.

Şu an için bu desteğin ne kadar süreceği ve PS Store üzerinde eski oyunların ne kadar süre daha satılacağı açıklamada belirtilmedi.

Sony’nin efsaneleri Playstation 3 ve PS Vita

Sony

PlayStation 3, Sony’nin en çok satan oyun konsollarından biri. Satış rakamları 80 milyona kadar ulaşan konsol, 2006 yılında oyuncuların karşısına çıktı. İlk piyasaya çıktığı zamanlarda bile büyük beğeni kazanan konsol, PS2’nin de yerini aldı. Çıkan oyunları ile döneme damgasını vuran PS3, konsol piyasasında unutulamaz bir yer kazanmış durumda.

PS Vita ise 2011 yılında piyasaya sürüldü. Sony’nin el konsolu 2004 yılında çıkan PSP’nin de yerini aldı. İlk çıktığı dönemde oldukça popüler olan mobil oyun konsolu birçok kullanıcı tarafından sevildi ancak akıllı telefonların ve mobil oyunların yükselişiyle birlikte eski popülaritesini de kaybetmiş oldu.

Böylelikle PS3 ve PS Vita mağazalarının kapanma kararından geri çekilinmesinden sonra, kullanıcılarını bir nebze sevindirmiş oldu.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...