Snapchat Apple’ı Suçladı!

Snap’in bu çeyrekte mutlu olacak bazı şeyleri var. İlk kez 1 milyar dolar geliri aştı, günlük 13 milyon kullanıcı ekledi ve nispeten yeni TikTok rakibi Spotlight’a başvuruları ikiye katladı. Ancak aynı zamanda ciddi ve balon gibi bir sorunla da karşılaştı: Apple’ın şimdiden milyonlarca reklam doları kaybına yol açan reklam izleme değişiklikleri Snapchat uygulamasını kötü etkiledi.

Snap, bu öğleden sonra yaptığı açıklamada, şirketin üçüncü çeyrekte gelir hedefini büyük ölçüde Apple’ın değişiklikleri nedeniyle 3 milyon dolar kaçırdığını duyurdu. Bu tek başına büyük bir kayıp değil, ancak Snapchat, etkinin önümüzdeki çeyrekte devam etmesini bekliyor ve sonuç olarak gelir artışının önemli ölçüde yavaşlayacağını söylüyor.

Snapchat gelirleri düşüşte


Snap’in baş işletme yetkilisi Jeremi Gorman, hazırlanan açıklamalarda, “İşimiz üzerinde beklediğimizden daha önemli bir etki yaratan, iOS’ta reklamcılığın hedeflenmesi, optimize edilmesi ve ölçülmesiyle ilgili sektörel değişikliklerle boğuştuk” dedi.

Nisan ayında Apple, tüm kullanıcıların uygulamalar ve web siteleri arasında proaktif olarak reklam izlemeyi seçmelerini gerektiren bir iOS güncellemesi yayınladı; bu, pek çok insanın yapmak istememesi şaşırtıcı değil. Bu, uygulamaların ve reklamverenlerin reklamlarının ne zaman işe yaradığını, tam olarak nasıl görüldüklerinden gerçekten satın almayla sonuçlanıp sonuçlanmadıklarına kadar anlamalarını zorlaştırdı.

Snap, değişikliklerden çok fazla etkilenmeyeceğinden umutluydu. Gorman, geçen çeyrekte, “Bence elimizden gelenin en iyisini hazırladık,” dedi. Ancak bugünün açıklamaları, değişikliklere ve etkilerine ilişkin referanslarla dolu. CEO Evan Spiegel, Snap’in reklam işinin değişiklikler nedeniyle “bozulduğunu” ve Apple’ın alternatif reklam araçlarının “beklediğimiz gibi ölçeklenmediğini” söyledi.

Bu kazançlar, gelecek haftanın bir önizlemesi olabilir. Twitter ve Facebook gelecek hafta kazançlarını bildiriyor ve muhtemelen değişikliklerden etkilenecekler. Facebook’un durumunda, Apple’ın isteminin kestiği izleme türüne olan tarihsel bağımlılığı göz önüne alındığında, etki muhtemelen çok daha kötü olacaktır.

Snap, kendi adına, reklamverenler için kendi alternatif araçlarını geliştirerek iOS değişikliklerini aşmaya çalışıyor. Ancak, Advanced Conversations adlı kendi aracının “tamamen benimsenmesi zaman alacak” diye uyarı da geldi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...