Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar Ağırlaşıyor: Visa&Mastercard Kapandı!

Associated Press’in bir raporuna göre, Visa ve Mastercard Rusya’daki operasyonları askıya alarak ülkenin finansal sistemine bir başka büyük darbe vurdu. Bu bağlamda Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ağırlaşmaya devam ediyor.

Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar Yeni Bir Boyuta Geçti

Visa’nın web sitesinde yapılan bir duyuruda şirket, “önümüzdeki günlerde tüm işlemleri durdurmak” için Rusya’daki ortaklarıyla iletişime geçtiğini söyledi. Mastercard’ın yaptığı basın açıklaması da benzer bir mesaj içeriyor ve Rusya’daki hizmetleri askıya aldığını ve bu kararın hafif bir şekilde alınmadığını ifade ediyor. Her iki şirket de Rusya’daki bankaların verdiği Mastercard veya Visa kartlarıyla yapılan işlemlerin Rusya dışında çalışmayacağını, ülke dışındaki bankaların verdiği kartların ise Rus tüccarlarında veya ATM’lerinde çalışmayacağını açıklıyor.

Putin: Bu Yaptırımlar Savaş İlanı Niteliğinde!


Visa CEO’su Al Kelly, “Bunun değerli meslektaşlarımız ve Rusya’da hizmet verdiğimiz müşteriler, ortaklar, tüccarlar ve kart sahipleri üzerinde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz” dedi. Bu savaş ve barış ve istikrara yönelik süregelen tehdit, değerlerimiz doğrultusunda yanıt vermemizi gerektiriyor” diyerek de açıklanalarına ekleme yaptı.

Bloomberg’in belirttiği gibi, Rusya’da düzenlenmiş bir kartı olan herkes Mastercard ve Visa kartlarıyla ürün ve hizmetler için ödeme yapmaya devam edebilecek, ancak hiçbir finansal şirket işlemleri gerçekleştirmeyecek – Rusya’nın Ulusal Ödeme Kartı Sistemi (NSPK) işlemek zorunda kalacak onların yerine.

Visa ve Mastercard’ın duyurusu, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin ABD’li milletvekilleriyle görüşerek her iki şirketin Rusya’daki faaliyetlerini durdurmalarını istemesinden kısa bir süre sonra geldi. Kongre Üyesi Brad Sherman (D-CA), Zelensky ile görüşmesinin ardından Twitter’da yaptığı açıklamada, “Mastercard ve Visa’nın Rusya’daki tüm operasyonlarını derhal etkili bir şekilde askıya alacağını duymaktan memnun oldum” dedi.

Bu haftanın başlarında Visa ve Mastercard, ABD’nin ülkeye uyguladığı mali yaptırımlara yanıt olarak belirli Rus bankalarını ağlarından men etmişti. Mastercard, “Bu karar, küresel olarak düzenleyicilerin gerektirdiği şekilde birden fazla finans kuruluşunu Mastercard ödeme ağından engellemeye yönelik son eylemimizden kaynaklanmaktadır” diyor.

ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’nın geçen ay Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından bazı Rus bankalarını kilit küresel finans sistemi SWIFT’den engelledi. Yaptırımlar ayrıca bazı Rus tüketiciler için Apple Pay ve Google Pay’i dışladı ve PayPal bu sabah ülkedeki faaliyetlerini durdurdu. Samsung, Microsoft, Apple ve Google dahil olmak üzere bir dizi diğer büyük şirket, Rusya ile iş yapmayı bıraktı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...