Quest Pro Nedir? Meta Çalışanları Metaverse’ten Kaçınıyor!

Meta, en yeni kulaklığını tanıttı ve sadece VR oyunları oynamaktan çok daha fazlasını yapması gerekiyordu. Quest Pro ile Meta’nın bağımsız oyun kulaklığı Quest 2 arasında birkaç önemli fark vardır. En belirgin olanı, Quest 2’nin 399 $ ve Quest Pro’nun 1.499 $’lık fiyatıdır. Meta, Quest Pro’nun piyasadaki en gelişmiş AR / VR kulaklıklarından biri olacağı ve daha sonra giriş seviyesi kulaklıklarına geçebilecek en son teknolojiyi paketleyeceği iddiasıyla fiyatı haklı çıkarıyor. Bu durumlar ardından Meta çalışanları Metaverse’ten kaçınıyor diyebiliriz.

Quest Pro Nedir?

Quest Pro, Quest 2 ile aynı oyun uygulamalarına sahip olsa da, VR oyuncuları gerçekten hedef pazar değil. Meta, işbirliği yapmak, toplantılar düzenlemek ve ürünler tasarlamak için ideal bir yol olduğunu iddia ederek kulaklığı işletmelere sunuyor. Renk geçişi ve denetleyici ekran kalemleri gibi özellikler bunda rol oynar, ancak iş uygulamaları donanımın çok ötesine geçer. Şirkete göre Horizon gibi programlar, kullanıcıların “arkadaşlarla takılmalarına, yeni insanlarla tanışmalarına, oyun oynamalarına ve harika etkinliklere katılmalarına” izin vermeyi amaçlıyor. Toplantı yapmak için de kullanılabilir, ancak pek çok insan çalışma hayatını meta veriye almıyor.

Mark Zuckerberg, metaverse kavramına güçlü bir şekilde inanıyor. Facebook kurucusu, şirketinin VR, AR ve bir bütün olarak metaverse’deki gelecekteki başarısıyla kumar oynuyor gibi görünüyor. Eğer haklıysa, Meta yılda trilyonlarca dolarlık bir pazarın ana oyuncusu olabilir. Eğer yanılıyorsa, hem kendisinin hem de şirketinin halihazırda hissettiği finansal etki, buzdağının sadece görünen kısmı olabilir. Meta’nın departmanlarının çoğu iyi durumdayken, Zuckerberg’in AR ve VR projelerinden sorumlu alan on milyarlarca dolar kaybediyor.

Zuckerberg’ün Serveti Eriyor

Bu, hissedarların güveninin azalması ve teknoloji stoklarındaki genel düşüşle birleştiğinde Zuckerberg’in şu ana kadar net değerinin yaklaşık yarısını kaybetmesine neden oldu. Kayıplar, Quest 2’nin fiyat artışını veya şirketin yeni amiral gemisi cihazının taşıdığı ağır fiyat etiketini açıklayabilir. Metaverse konsepti bir kumardır ve destekçilerinin, uzun vadeli bahislerinin karşılığını görme şansı istiyorlarsa, hissedarları mutlu etmeleri gerekecektir.

Connect 2022’nin ilk aşamalarında ana hatlarıyla belirtildiği gibi, işlerin oyun tarafı oldukça iyi gidiyor. Açılış konuşması sırasında, Quest uygulamalarının üçte birinin 1 milyon doların üzerinde satış yaptığı doğrulandı. Marvel çizgi romanları ve “The Walking Dead” gibi büyük fikri mülkiyetlerin VR oyun dünyasında çıkarları var. “BoneLabs” ile birlikte “Blade and Sorcery” gibi orijinal konseptler de inanılmaz derecede popüler. Ancak metaverse, oyun oynamaktan daha fazlasıdır ve Zuckerberg’in kumarının karşılığını alabilmesi için VR ve AR’nin diğer alanlarda bir pazar oluşturması gerekebilir. Ofise bir alternatif olarak, iyi gitmiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...