PlayStation, Spartacus Aboneliğiyle Xbox Game Pass’e Rakip Olacak

PlayStation, Xbox Game Pass’e benzer “Spartacus” isimli bir paket abonelik hizmeti sunmayı planlıyor.

Görünüşe göre Xbox Game Pass ile rekabet etme girişiminde bulunan Sony, gelecek yıl benzer bir abonelik hizmeti başlatmayı planlıyor. İsimsiz PlayStation çalışanlarına göre, kod adı “Spartacus” olan hizmet, PlayStation Plus‘ı PS Now ile birleştirecek.

Şu anda, iki hizmet farklı özellikler sunuyor. PlayStation Plus, yılda 240 TL (veya aylık 40 TL) ödeme ücreti olup, abonelere indirimler ve her ay en az iki yeni oyun eklenmiş bir ücretsiz oyun koleksiyonu sunar. Ayrıca çevrimiçi çok oyunculu oyunlara izin verir.

Sony’nin PS Now’ı, PlayStation Plus ile aynı oranlarda bulut oyun hizmetidir. İlk olarak 2014 yılında tek seçenek olarak oyun akışıyla piyasaya sürüldü ve o zamanlar buluttan oynamak, çok yüksek hızlı bir bağlantıyla bile abonelik fiyatına değmezdi. O zamandan beri Sony, akış kalitesini büyük ölçüde geliştirdi ve yakın zamanda oyunları yerel olarak indirme ve oynatma seçeneği ekledi.

PlayStation Spartacus Aboneliği Neler Sunacak?

Spartacus aboneliği kapsamında, aboneler tüm hizmetler için bir abonelik ücreti ödeyebilir. Esasen PS4 ve PS5 sahiplerine şunları verecektir:

  • Çevrimiçi çok oyunculu erişim
  • Özenle seçilmiş ücretsiz PS4 oyunları
  • Her ay sunulan yeni ücretsiz başlıklar
  • Tüm geçmiş PlayStation konsollarından yüzlerce oyuna erişim

Sızan belgeler, Spartacus’un PlayStation Plus adını korurken ve PS Now markasını aşamalı olarak kaldırarak 2022 baharında piyasaya çıkacağını gösteriyor. Fiyatlandırma mevcut olmasa da hizmetin üç abonelik katmanı olacak.

En düşük fiyatlı abonelik, şu anda PlayStation Plus’ın sunduğu avantajlarla aynı olacaktır. Orta katman, isteğe bağlı kapsamlı bir PS4 oyunları kitaplığı ekler ve PS5 oyunları sonunda karışıma girer. Premium plan (Spartacus), önceki tüm avantajların yanı sıra PS1, PS2, PS3 ve PSP oyunlarının oyun akışı ve indirilmesidir.

Sony’nin hizmeti fiyatlandırmaya nasıl karar vereceği, bunun Game Pass ile karşılaştırılabilecek cazip bir teklif olup olmadığını belirleyecek. Ancak Sony resmi olarak bir şey açıklayana kadar heyecanınızı erteleyin. Şimdi ve gelecek bahar arasında her şey olabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...