Playstation 5 için ilk büyük güncelleme yayınlandı

En büyük oyun konsolu üreticisi olan Sony, en yeni konsolu için yeni güncelleme yayınlandı. Playstation 5, çıkış yaptığı tarihten beri pek çok güncelleme aldı. Ancak bu güncellemelerin hiçbiri yeterince büyük ve köklü niteliklere sahip değil.

Sony, bir önceki nesil konsolu olan PlayStation 4 ve yeni nesil konsolu PlayStation 5 için yeni bir güncelleme yayınladı. Özellikle PlayStation 5’in ilk büyük güncellemesi olması oyuncuları heyecanlandırıyor.

PlayStation 5 için en büyük güncelleme

Güncelleme ile birlikte artık PlayStation 5’in depolama sorununa çözüm geliyor. Oyunları silmek zorunda değilsiniz, USB’ye depolayabilir ve tekrar oynamak istediğinizde oradan yükleyebilirsiniz. Sony tarafından verilen bilgiye göre oyunları başka bir yerde depolamaktan veya tekrar indirmekten çok daha hızlı sürecek. Ancak konsol, oyunlarda SSD’nin hızını kullandığı için oyunları USB üzerinden oynayamıyorsunuz. En göze çarpıcı yenilik ise PS4 ve PS5 arasında Share Play özelliğinin desteği gelmesi. Diğer basit yenilikler ise:

  • Oyun güncellemeleri önceden indirme olanağı.
  • Ekran yakınlaştırma/büyültme için düzeltmeler
  • Oyun kütüphanesini özelleştirebilme
  • Oyun sohbetini hızlı bir şekilde açıp kapatmak, mikrofona ulaşmak için kısa yollar.
  • Game Base bölümü için iyileştirmeler

Güncellemenin boyutu yaklaşık olarak 900 MB. Güncellemeyi yaptıktan sonra cihazınız açıldığında kontrolcüyü de güncellemeniz gerekecektir. Bunun için kontrolcüyü şarja takmanız yeterli olacaktır.

Dijital oyun dönemine geçildiğinden beri PS5 için en büyük problemlerden bir tanesi depolama alanı olmuştu. Playstation 5 bu konuyla ilgili zayıf kalıyordu. Oyuncularını da bir süredir kısıtlıyordu. Yeni gelen güncelleme ile beraber PS5 oyunlarınızı konsol ile uyumlu olan harici depolama alanlarında tutabilicek olmamız çok iyi bir adım. PS5 oyunlarını konsol uyumlu harici depolama alanlarına yükleme; yeniden indirmek veya diskten kopyalamaya göre çok daha büyük kolaylık sağlıyor. 

Bunun yanında, ciddi boyutlara çıkan oyun güncellemeleri için önceden indirme özelliği sunulması da çok kullanışlı. Yeni bir konsol çıkana kadar (en az 6 yıl daha var.) sektörün amiral gemisi olan Playstation 5, bu güncelleme ile gücüne güç kattı. Bilgisayar donanımlarının ciddi fiyat artışı yaşadığı bu dönemde, Playstation 5 almak iyi bir kaçış noktası olabilr.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...