Otonom Araçlar İçin Radikal Karar: Hangi Zorunluluk Kalktı?

Geleceğin en büyük teknolojilerinden olan otonom araçlar için radikal bir karar alındı! Otonom araçlarda hangi zorunluluk kaldırıldı?

Federal araç güvenliği düzenlemelerinde yapılan en son güncellemeye göre, direksiyon simidi ve pedalsız otonom otomobillerin üretimine ve dağıtımına artık yasal olarak izin veriliyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), endüstri için çığır açan bir hamle olarak adlandırılabilecek şekilde, Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartlarında, aşağıdaki gibi manuel kontrolleri zorunlu kılmadan kendi kendine giden araçları yola koymanın önünü açan bazı değişiklikler yaptı.

Otonom Araçlar Direksiyonsuz ve Pedalsız Olabilecek!

Otomobillerin sürücüye ihtiyaç duymadan gidebilmesini sağlayan otonom sürüş teknolojisi, birçok ülkede yasaklı olmasına rağmen, çeşitli kısıtlamalarla birlikte kullanılabiliyordu. Ancak herhangi bir potansiyel soruna karşın sürücülerin hızla devreye girebilmesi için direksiyon, pedal ve vites gibi manuel sürüş kontrolleri zorunlu bir durumdaydı. Fakat bu durum alınan bir kararla birlikte değişiyor.

Ajans, güncellenmiş kural kitabında, “NHTSA, ADS donanımlı araç üreticisinin, araca manuel direksiyon kontrolleri takılı olmasa bile, araçlarına yolcu koruma standartlarını uygulamaya devam etmesi gerektiğini açıklığa kavuşturmaya çalıştı.” Şimdiye kadar, ABD’de test edilen otonom arabalar, acil durum senaryolarında insan yardımına ihtiyaç duyulması durumunda ve ayrıca federal güvenlik standartlarını karşılamak için manuel kontrollerin bulunmasını zorunlu kılıyordu.

Kural değişikliğinin, yakın gelecekte Otomatik Sürüş Sistemlerine (ADS) sahip arabaları yola koymak için sıraya giren GM, Tesla ve Waymo gibi paydaşların lobicilik çabalarından sonra geldiği görülüyor. Tesla’nın yolculuğu, özellikle federal bir soruşturmaya yol açan hayalet frenleme sorunuyla, özellikle pürüzsüz olmadı. Ajans, otonom araçların yollarda yaygın olarak görülmesinden önce sağlam bir kurallar dizisiyle önceden hazırlanmak istediğini söylüyor. ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg yaptığı resmi açıklamada, “2020’li yıllar boyunca USDOT’un güvenlik misyonunun önemli bir parçası, güvenlik standartlarının otomatik sürüş ve sürücü destek sistemlerinin geliştirilmesine ayak uydurmasını sağlamak olacak.” dedi.

Ancak güncelleme, otonom araçlarda güvenlik söz konusu olduğunda herhangi bir boşluk bırakmıyor. NHTSA, otonom bir arabanın direksiyonu veya pedalının olup olmadığına bakılmaksızın, normal manuel tahrikli bir araba için geçerli olan tüm standart güvenlik önlemlerini almaları gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Yolcu koruması, NHTSA için en önemli önceliktir ve statüko, otonom veya kendi kendini süren arabaların yaygınlaştığı bir gelecekte olduğu gibi kalması planlanıyor.

Sizce alınan bu karar doğru olur mu? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...