Nvidia RTX 3050 Ti daha ucuz ve performanslı olacak

Nvidia’nın RTX 30 serisi mobil grafik yongası serisine bugün katılan iki yeni üye var: GeForce RTX 3050 Ti ve 3050. Özellikler ve performans açısından GeForce RTX 3060’ın altında, daha az video belleği (4GB) ve daha az özel Tensör ile yer alıyorlar. Yapay zeka ve RT çekirdekleri, ışın izleme gerçekleştirmek ve DLSS gibi yapay zeka ile geliştirilmiş efektleri işlemek için kullanılabilir.

Buna rağmen Nvidia, RTX 3050 Ti’nin Call of Duty: Warzone, Outriders, Control, Watch Dogs: Legion ve Minecraft gibi oyunlarda 60 fps’nin ötesine geçebildiği iddia ediliyor.

Nvidia RTX 3050 Ti

Bahsedilen tüm performans birimleri ışın izleme ayarlarıyla açık hale geliyor. 849 $ ‘dan başlayan dizüstü oyun bilgisayarlarında bulunması beklenen bu modelin, fiyat performans açısından oldukça iyi bir yere sahip olacağı aşikar. RTX 3050, 799 $ ‘dan başlayan dizüstü bilgisayarlarda görünecek. Samsung’un yeni Galaxy Book Odyssey’in 1.399 $ ‘dan başlayan bu grafik yongalarına sahip olacağını da biliyoruz fakat bu fiyatların Türk Lirası cinsden herhangi bir bilgisi ne yazık ki bulunmuyor.

Nvidia RTX 3050 Ti nasıl bir performans sunuyor?

Ekran kartlarının performansları ile ilgili bazı uyarılar da bulunuyor, Nvidia’nın karşılaştırması, orta düzeydeki grafiklerle, orta ışın izleme ayarlarıyla ve DLSS açıkken ve kalite moduna ayarlıyken bu performansları düzeyini ölçtü. Yüksek grafik ayarlarına ayarlanmış (ve minimum ışın izleme veya hiç ışın izleme yok) birçok oyunun RTX 3050 Ti ile iyi performans göstermesi tamamen mümkündür, ancak bu grafik yongası, bazı kalite ayarlarını düşürmeyi umursamayan insanlar için en uygun seçenek gibi duruyor.

RTX 3050 Ti, AI çekirdeklerinin yardımıyla oyunları normalde donanımdan daha hızlı çalıştırabilen Nvidia’nın DLSS özelliğinin bir başka türevi olarak hizmet ediyor. Bunu desteklenen oyunlarda çözünürlüğü düşürerek, ardından oyunun nasıl göründüğünde (çoğu durumda) algılanabilir bir fark olmadan anında resim kalitesini iyileştirmek için eğitimli bir AI modeli kullanarak yapıyor. Pikselleri gerçekten saymıyorsanız, performansta çok az dezavantajla büyük tasarruf imkanı sunuyor.

Yurt dışı pazarında bu fiyatlandırma ve performans oranı çok iyi duruyor fakat dolar üzerinden hesap edilen ücretleri Türk lirasına çevirip üstüne vergileri eklersek durum bu kadar cazip olmayabilir. Buna rağmen RTX 3050 ve Nvidia RTX 3050 Ti oldukça iyi seçenekler.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...