NFT Eserleri Neden Milyonlarca Dolara Satılıyor?

Zenginler, NFT eserleri için neden milyonlarca dolar ödüyor?

NFT‘lerin neden bir CEO’nun maaşına eşdeğer olarak satın alındığını açıklayan hızlı bir gerçek ise şu şekilde: Bitcoin’in 100.000’den fazla insanı milyoner yaptığı tahmin ediliyor. NFT’lerin Mart ayında bir fenomen haline gelmesi sürpriz değil. İşte o zaman Bitcoin, sadece altı ay öncesine göre %500’ün üzerinde bir artışla 60.000 dolara ulaştı.

Bir NFT’ye harcanan akıl almaz bir meblağ hakkında bir başlık veya tweet gördüğünüzde, bu satın almanın sizin için ne kadar saçma olacağı konusunda şaşkına dönmek kolaydır. Unutulması kolay olan şey, çok pahalı şeylerin neredeyse yalnızca çok zengin insanlar tarafından satın alınmasıdır.

Örneğin Bored Ape Yacht Club‘ı ele alalım. Hepsi, bazılarını diğerlerinden daha nadir yapan farklı özelliklere sahip 10.000 maymun NFT’sinden oluşan bir koleksiyon. Nadir olanlar bir milyon doların üzerinde satıldı, ancak yaygın varyantlar 200.000 dolar civarında. Stephen Curry ve Jimmy Fallon gibi kişilere ait olan bu NFT’ler sizin “profil fotoğrafı koleksiyonu” olarak adlandırdığınız şeydir. Görüntülerin asıl amacı, Discord, Twitter, Instagram veya başka herhangi bir yerde profil fotoğrafınız olarak kullanmaktır.

Zenginler Neden NFT Eserleri İçin Milyonlar Ödüyor?

Bir JPEG görüntüye sağ tıklayıp kaydedebilirsiniz, öyleyse neden buna para harcıyorsunuz? Dünyanın hemen her yerinde 1 milyon dolara güvenli bir mahallede güzel bir ev satın alabilirsiniz, ancak ünlüler düzenli olarak 20 milyon dolarlık malikane kaparlar. 500 doların altında modaya uygun bir elbise bulabilirsiniz, ancak Chanel gibi markalar işlerini bu miktarın 20 katına satmak üzerine inşa ediyor.

Zenginlerin çevrimdışı olarak abartılı ürünler satın almasını kabul ediyoruz. İnternetten de abartılı şeyler satın almaları o kadar akıl almaz bir şey mi?

Açıkçası, statü sembolleri zenginlere özgü değildir. İnsanlar bir şekilde kendilerini şımartmayı sürdürüyor. 7.000 dolarlık kullanılmış bir araç satın almak yerine 20.000 dolarlık yeni bir araba satın almak gibi eylemlerde bulunuluyor. Çoğu statü sembolünün ortak noktası, akıllarında belirli bir hedef kitleye sahip olmalarıdır.

Özetle, profil resmi gibi basit bir şey için bile olsa, zenginler bunun bir statü kazandırdığını düşünerek bu eserlere milyonlarca dolar para yatırabiliyor.

NFT’lerin Bazı Sorunları Bulunuyor

Birincisi, kafa karıştırıcı erişilemezliktir. Yazılım geliştiricilerin kripto ve NFT ticaretinde başarılı olmalarının bir nedeni var: Blockchain cüzdanlarını ve diğer gerekli dijital cihazları kurmak zordur. Sadece alıp satmak bile tehlikeli olabilir. Yanlış cüzdan adresine yanlışlıkla para gönderirseniz, paranız sonsuza kadar gider.

Sonrasında ise ücretler var. Çoğu NFT, kötü bir şekilde verimsiz olan Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur. Altcoin ticareti yaparak veya NFT satın alarak Ethereum kullanan kişi sayısı arttıkça, ücretler de artar.

Ve son olarak, NFT ticareti yapan çoğu insanın bunu kar elde etmek için yaptığı gerçeği var. Dolandırıcılık her yerdedir ve fiyatlar değişkendir. NFT’leri yaratan, satın alan ve satan insanların çoğu, teknoloji konusunda cahil veya ilgisiz. Teknolojik bir sıçrama meydana geliyorsa, baş döndürücü fiyat hareketleriyle gizlenmesi muhtemeldir.

NFT’lerin nereye varacağını henüz kestiremiyoruz. Ancak bildiğimiz şey, NFT satın alan insan sayısının neredeyse kesinlikle artmak üzere olduğu.

En büyük NFT pazarı olan OpenSea‘de her ay yaklaşık 250.000 kişinin NFT ticareti yaptığı tahmin ediliyor. Kısa vadede, CoinBase yakında 2 milyon kullanıcının olduğu kendi NFT pazarını açacak.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...