Elon Musk Tarafından Geliştirilen Proje Neuralink Ne Demek: Ne İşe Yarar?

Milyarder iş adamı Elon Musk’ın öncülüğünde kurulan Neuralink projesi ne demek? Bu proje ne işe yarar? Bu soruların cevaplarını detaylı olarak sizler için derledik.

2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan şirket, o zamandan beri bir proje üzerinde çalışıyor. Zaman ve paranın kullanılmasıyla, söz konusu teknolojinin 2021’in sonunda veya 2022’nin başında gerçekleşmesi bekleniyor. Peki Neuralink projesi nedir?

Neuralink nedir?

Neuralink, beyninize cerrahi olarak yerleştirilecek ve bilgisayarlarla bağlantı kurmanıza ve hatta bilgisayarları manipüle etmenize olanak tanıyan bir mikroçiptir.

Ayrıca beyin elektrik sinyallerinin araştırılmasına ve çeşitli tıbbi durumlara çarelerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Sadece 8 mm çapında olan N1 Neuralink yonga seti, beyin cerrahları tarafından kontrol edilen bir robot tarafından kafatasına cerrahi olarak implante edilecek. N1 çipi, beyninizdeki nöronlarla karşılaştırılan, saçınızın çapının 10’a bölünmesine eşdeğer olan kablolara sahiptir. Bu teller elektrotları ve yalıtımı barındırır.

Beynin farklı bölgelerini hedeflemek için kişi başına birden fazla çip yerleştirilebileceği de doğrulandı.

Neuralink N1 Yonga Seti Nasıl Çalışır?

Neuralink’in N1 çipini “yüklü” olanlar için ilk işlevsellik hedefi, bilgisayarları, akıllı telefonları ve diğer çeşitli gadget’ları dokunmadan kontrol etme yeteneği olacaktır.

Neuralink’in nasıl çalıştığını anlamak için önce nöronların beyninizden vücudunuzun diğer bölgelerine nasıl bilgi ilettiğini kavramanız gerekir.

Beyninizdeki bu nöronlar, nörotransmitter adı verilen kimyasal sinyaller aracılığıyla birbirleriyle iletişim kuran devasa bir ağ oluşturur. Bu etkileşim, yakına elektrotlar yerleştirerek kaydedilebilen bir elektrik alanı üretir.

N1 çipinin amacı, beyninizdeki elektrik artışlarını yakalamak ve tetiklemektir. Ayrıca özel bir uygulamanın yardımıyla yeni yeteneklerde ustalaşabileceksiniz. Verileri aktarmak için Bluetooth, alternatif veya hatta tamamen yeni bir teknolojinin kullanılıp kullanılmayacağı şu anda bilinmiyor, ancak prosedür şüphesiz kablosuz olacak.

Neuralink Ne İçin Kullanılacak?

İşletmeye göre, projenin ilk aşaması sağlık sektörüne yardım etmeye odaklanacak. Sistem, telefon kullanmak veya bilgisayarı kontrol etmek gibi basit işlerde belden aşağısı felçlilere yardımcı olabilecek.

Geleceğe bakıldığında, bir kişinin optik sinirini kaybetmiş olsa bile, teknolojinin görme restorasyonunu destekleyebileceği bildirildi. Elon Musk, teoride bu teknolojinin beyindeki herhangi bir işlev bozukluğunu düzeltebileceğini iddia ediyor.

Neuralink’in konuşma, hareket ve hatta hafızayı geri getirme yeteneği, özellikle fayda sağlayacakları için en heyecan verici beklentilerden bazıları olacaktır.

Sonunda, insanlar birbirlerine bakmadan veya ağızlarını açmadan bile birbirleriyle iletişim kurabilirler. Bu doğru, birbirimizin zihnini okuyor olacağız.

Kulağa geldiği kadar ilgili olarak, şu şekilde düşünün: Ellerimizi gerçekten hareket ettirmeden hareket ettirmeyi düşünebiliriz. Bir şeyi söylemeyi düşünmek ve gerçekten ağzımız ve sesimiz olmadan iletmek, Neuralink ile aynı olacak iki farklı süreçtir.

Yine de sadece açık kitaplar olmayacağız ve yine de mahremiyetimize sahip olacağız. Düşüncelerinizi telepatik olarak paylaşma seçimi yine size ait olacaktır. Ancak bunun sadece birkaç, kısa yıl içinde gerçek olabileceğini düşünmek şimdiden heyecan verici görünüyor.

Neuralink Nasıl İmplant Edilecek?

Elon Musk, N1 Chip’i birinin kafatasına yerleştirmenin en yetenekli beyin cerrahlarının bile yeteneklerinin ötesinde olduğunu zaten açıkladı. Bu nedenle, Neuralink, üst düzey sinirbilimciler tarafından kontrol edilecek özel olarak oluşturulmuş robotlar tarafından implante edilecek.

Doğrudan kullanıcının kafatasına yerleştirilen ve beyne kablolarla bağlanan bir çipten beklendiği gibi, titiz bir şekilde test edilmiş olsa bile, birçok insan şüphecidir ve uzun süredir kullanıldığını hissedene kadar bu teknolojiden uzak duracaktır.

Bu, Elon Musk tarafından doğrulandığı gibi, açıkça çok karmaşık bir prosedürdür, bu nedenle Neuralink, cihazı beyne verimli ve hassas bir şekilde yerleştirmek için özel olarak oluşturulmuş robotlarını kullanacaktır. Şirket, ameliyatın güvenli olduğunu garanti etmek için sağlık bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştireceğini belirtti.

Neuralink robotu, modülü beyninize yerleştirmek için bir mikroskop ve 24 mikron çapında iğneler kullanacak. Bu iğneler o kadar küçük ki çıplak gözle görülmesi oldukça zordur. Bu işlem sırasında, kafatasına takılan N1 çipi aracılığıyla beyne 10.000’den fazla elektrot yerleştirilecektir.

Cihaz, robotun karmaşık tasarımı sayesinde herhangi bir damara veya atardamara dokunmadan beyne yerleştirilecek. Her elektrot, herhangi bir kan damarı türünü önleyecek şekilde yerleştirilecektir.

Ne zaman insan üstünde denenecek?

Neuralink, Musk’ın tahminini karşılarsa, şirket bir yıl içinde hayvan testlerinden insan denemelerine geçebilir. Şubat ayında maymun implantlarıyla yukarıda bahsedilen çalışmayı ilk kez tartıştıktan sonra, Neuralink’in 2021’in sonuna kadar insan denemelerine başlamayı umduğunu belirtti.

Neuralink’in Olası Tehlikeleri Nelerdir?

Şu anda Neuralink için en büyük endişe kaynağı, çipinin bilgisayar korsanlığına ve kötü niyetli saldırılara karşı savunmasız olmasıdır. ‘Dijital ölüm’ nedeniyle bu sorun hem kullanıcılar hem de firma için büyük bir endişe kaynağı olacaktır. Sorun, özellikle çip hareketlilik için kullanılıyorsa, kişinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olabilir; bir “dijital ölüm” kişiyi devre dışı bırakabilir ve ek yaralanmalara yol açabilir.

Elon Musk’ın dünya çapında büyük değişiklikler getirebilecek girişiminin nasıl ilerleyeceğini önümüzdeki süreçte öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...