Neuralink girişimi çıkmaz sokağa mı girdi?

Elon Musk tarafından finansa edilen ve bizzat kendisi tarafından başlatılan girişimlerden bir tanesi olan Neuralink hakkında olumsuz söylentiler dolaşmaya başladı. Musk‘ın pek çok iddialı girişiminden sadece bir tanesi olan şirket, bilimin sınırını zorlayacak cinsten bir takım çalışmalar sürdürmekteydi.

Twitter üzerinden dolaşan bazı söylentilere göre Neuralink şirket yöneticisi, Elon Musk ile ters düştü ve şirketten ayrıldı. Girişimin lidersiz kaldığı ve kısa süre içinde çakılacağını da düşünen pek çok nefret söylemi de bulunuyor.

Neuralink

Neuralink Başkanı Max Hodak Cumartesi günü, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile birlikte kurduğu şirketten ayrıldığını tweetledi. Hodak neden şirketten ayrıldığını ya da ayrılışının durumunu ayrıntılı olarak açıklamadı. “Artık Neuralink’te değilim (birkaç hafta önce),” diye tweet attı. “Orada çok şey öğrendim ve şirket için büyük bir amigo olarak kaldım! Yeni şeylere doğru!”

Neuralink eleştirileri harlandı

Neuralink, beyin-makine arayüzleri geliştirme üzerine çalışan bir şirket. Geçen ay şirket, beyninde Neuralink implantı bulunan bir maymunu bilgisayar ekranında sadece zihnini kullanarak hareket ettiren bir maymunu gösteren bir video yayınladı. Musk ve Hodak, 2016 yılında diğer birkaç kişiyle birlikte Neuralink’i kurdu ve Musk, girişime milyonlarca dolarlık yatırım yaptı. Geçen yıl Stat News, bazı eski çalışanların Neuralink’te kaotik bir iç kültürü tanımladığını ve bilim adamlarına her zaman projeleri tamamlamak için yeterli zaman verilmediğini söylediğini bildirdi.

Neuralink beyin-makine arayüzlerini icat etmese de, teknolojisi ince, esnek kablolar ve diğer cihazlardan daha fazla elektrot içerir ve potansiyel olarak daha fazla veri sağlayacak hale getirdi. Musk, Neuralink’in teknolojisinin bir gün belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesine izin vermek ve insan beynini yapay zeka ile birleştirerek insanların “AI simbiyozu” elde etmelerine izin vermek için kullanılabileceğini belirtti. Ancak bilimsel ve tıbbi topluluklardaki bazıları Neuralink’i eleştirdi ve bilimsel iddialarına şüpheyle yaklaştı; Ağustos 2020’de beynine Neuralink cihazı yerleştirilmiş bir domuzun gösterilmesinden sonra, MIT Technology Review şirketi “nörobilim tiyatrosu” olarak adlandırdı ve “şirketin tıbbi iddialarının çoğu oldukça spekülatif olmaya devam ediyor” dedi. Bazı eleştirmenler ise, “beyni onarmak bir mühendislik sorunu değildir.” şeklinde yorumlarda bulundu. Musk’ın tanımladığı herhangi bir kavram gerçekleşmeden önce, bilim insanlarının beynin nasıl çalıştığı hakkında çok daha fazla şey öğrenmeleri gerekiyor. Haber kaynağı Verge, “Beyin hala gizemlidir ve kaygı ve bağımlılık gibi şeylerin nörolojik nedenleri hala belirsizdir.” diye yazdı.

Girişimin geleceği konusunda hala ciddi karanlık noktalar kaldı. İlerleyen günlerde bazı detayların ortaya çıkmasını umuyoruz.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...