Netflix’in Rakipleri Güçleniyor: İşte Son Veriler

Dünya’nın en popüler dijital medya platformu olan Netflix, uzun süredir baskın pozisyonda olduğu sektörde geriye düşmek üzere. Çeşitli kültürlerden çeşitli içerikler üretmenin yanı sıra mevcut kaliteli içerikleri de bünyesine katmayı ihmal etmeyen şirket, rakiplerinin elini güçlendirmesi ile zorlu günlerden geçiyor. Netflix’in rakipleri güçleniyor ve bu durum sektördeki bazı dengeleri değiştirecek gibi duruyor. Peki rakipleri olan Amazon Prime, Disney Plus ve HBO Max gibi yapımlar ne durumda? Gelin bakalım.

Netflix’in Rakipleri Güçleniyor!

Disney Netflix’in en büyük rakiplerinden bir tanesi. 2022’nin ilk üç ayında Disney Plus yayın hizmetine 7,9 milyon yeni abone eklediğini, şirket Çarşamba günü ikinci çeyrek kazanç raporunda duyurdu. Bu, Disney Plus Hotstar’a uluslararası olarak abone olan 50,1 milyon kişi hariç, toplamı dünya çapında yaklaşık 87,6 milyona getiriyor. Yalnızca ABD ve Kanada’da Disney Plus, 44,4 milyon ile bir yıl öncesine göre 7,1 milyon daha fazla aboneye sahip.

Dünya genelinde 210 milyon aboneye sahip olan Netflix, Ukrayna – Rusya arasında yaşanan savaşta Rusya’dan çekilme kararı alınca 700 bini aşkın ciddi bir kayıp yaşadı ve bunun beraberinde 2022’nin ilk çeyreğini 200 bin abone kaybederek kapattı. 10 yılı aşkın süredir Netflix’in abone kaybettiği ilk çeyrek ise bu oldu.

Amazon Prime Ne Durumda?

Amazon’un 2022 yılı için abone sayısı güncellenmemişken 160 milyondan fazla abonesi olduğu tahmin ediliyor. Amazon Prime bu noktada yakınlaşmış gibi dursa da içerik bakımından Netflix’in ciddi gerisinde kaldığı için şu an için ciddi bir tehdit olmaktan çıkıyor. Fakat HBO Max 80 milyonu aşan abonesi ve beraberinde getirdiği geniş kütüphanesi ile Netflix’e en büyük darbeyi vurabilecek şirketlerden bir tanesi.

Tüm seçenekler ve rekabetler arasında kullanıcılar zaman zaman taraf değiştirebiliyor veya birden fazla üyelik tercih edebiliyor. İlerleyen günlerde bu alanda daha fazla rekabet göreceğimiz, gerek yerli gerekse de globalde işlerin kızışacağı aşikar gibi duruyor. Günün sonunda sadece bir platform kullanacak olsanız hangisini tercih ederdiniz? Yorumlarınız bizler için çok kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...