Netflix, oyun sektörüne girmek için ilk adımları atıyor

Dünyanın en popüler çevrimiçi film ve dizi izleme platformlarından Netflix, bu sefer oyun sektörüne girmek için kollar sıvadı. Platformun, oyun abonelik sistemi için görevlendireceği ekibi kurmaya başladığı iddia ediliyor. Şu an oyun sektörünün tanınmış üst düzey yöneticilerinden birini aradığı söylenen platformun hizmetinin henüz geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

Oyun sektörü zaman geçtikçe daha kazançlı bir sektöre dönüşüyor ve bundan yararlanmak isteyen büyük şirketler bu konuda önemli atılımlar yapıyor. Çevrimiçi video ve dizi izleme platformu Netflix de bu yönde önemli bir adım atan şirketlerin arasına katılıyor. Şirketin, yeni bir oyun abonelik sistemi ile sektöre giriş yapmaya hazırlanıyor.

Netflix oyun içeriklerini platformunda yayınlıyordu

Firma şu an için oyun dünyasının “oynanabilir oyun kısmında” çok fazla yer almasa da The Witcher, Resident Evil gibi oyunlardan uyarlanan, oyunlar üzerine kurulan film / dizi içeriklerine yatırım yapıyor ancak özellikle oynanabilir içeriklere pek fazla yaklaşmıyor. Ancak bu durum önümüzdeki süreçte değişecek. Gelen son bilgilere göre firma insanların severek izlediği içerikleri oyunlaştırmak ve kişilere platform içinde ya da dışında oynanabilir oyunlar sunmak istiyor.

Netflix’in tam olarak nasıl bir projesi olduğu hakkında ne yazık ki detayli bir bilgi bulunmuyor. Ancak bu, platformun ilk oyun girişimi değildi. Daha öncesinde Dark Tactics ve Stranger Things oyunlarının yapımlarını üstlenmişlerdi fakat her iki oyun da beklenen ilgiyi görmedi.

Dünya çapında oyun pazarı, yayınlanan son raporlara göre 300 milyar dolardan daha büyük bir hacme sahip ve Netflix’in de bu büyük pazara giriş yapmayı istemesi pek de mantıksız değil. Ancak Netflix, bu planı kapsamında kendi oyunlarını da geliştirip sunacak mı, yoksa yalnızca farklı oyun stüdyolarının yayınlamış olduğu oyunları mı aboneleriyle buluşturacağı şu an için bilinmiyor.

Netflix’in oyun sektörüne adım atması dışında oyun içerikleri çıkarma konusunda meraklı bir platform olduğunu biliyoruz. Popüler oyunlar Assassin’s Creed, Cyberpunk 2077, The Division ve daha birçok oyunun uyarlamasını kullanıcılarına sunmak için çalışmalarına devam ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...