Netflix ve Google aşıyı zorunlu tutacak!

Dünya’yı son birkaç senedir Covid-19 virüsünden dolayı pek çok düzen değişti ve değişmeye devam ediyor. Evden çalışma gibi sıcak bakılmayan bir takım konseptler pandemi ile beraber oldukça popülerlik kazandı ve kullanımı yaygınlaştı. Özellikle büyük ve kurumsal şirketler duruma iyiden iyiye adapte oldu. Fakat son günlerde ofislere dönülmesi ile ilgili belli başlı çalışmalar sürdürülüyor. Google ve Netflix gibi büyük şirketler Covid-19 aşısını zorunlu tutacağını açıkladı.

Netflix

Netflix ve Google’dan aşı hamlesi!

Netflix, ABD’deki yapımlarındaki oyuncuların ve bazı ekibinin COVID-19’a karşı aşılanmasını gerektirecek bir kural getirdi.Delta varyantı ülke genelinde yayılmaya devam ettikçe gelen bu önlemin ilerleyen günlerde sette güvenli ortamı sağlaması umuluyor. Deadline ilk olarak, yayın devinin kısa süre önce yapım ekiplerine ABD yapımlarında “Bölge A” da çalışan oyuncu kadrosunun ve ekibin aşılanması gerektiğini bildirdiğini iletti. Deadline, bu sınıflandırmayı hem oyuncuları hem de onlarla yakın temasta olanları içerecek şekilde tanımladı. Rapora göre Netflix, yaş, tıbbi ve dini nedenler dahil olmak üzere yeni aşılama politikasında birkaç istisna yapmayı planlıyor. Netflix alacağı bu önlemleri yabancı kaynaklar aracılığı ile doğruladı, ancak daha fazla yorum yapmaktan ve detayları paylaşmaktan kaçındı.

Ofislerine dönen çalışanlar için Facebook ve Google dahil olmak üzere şirketler tarafından benzer önlemler alındı ​​ve Başkan Joe Biden’ın Perşembe günü federal çalışanların aşılanması veya düzenli testlere izin vermesi gerektiğini açıklaması bekleniyor. Bu arada Apple’ın zorunlu işe dönüş politikasını ertelemeyi planladığı bildiriliyor. Şirket ayrıca aşı durumlarına bakılmaksızın hem müşteriler hem de çalışanlar için Apple perakende mağazalarında maske talep etmeye başlayacak. Bu hafta, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, aşı olan bazı kişiler için COVID-19 sayısının yüksek olduğu bölgelerde halka açık kapalı ortamlarda maske takmalarını teşvik etmek de dahil olmak üzere yeni yönergeler yayınladı. Vakalardaki bir artış, tavsiyeyi tetikledi ve yüksek oranda bulaşıcı Delta varyantı yayılmaya devam ettikçe Mayıs ayındaki durumu tersine çevirdi. Netflix, ABD yapımları için zorunlu aşı politikasını açıklayan ilk büyük stüdyo oldu.

Netflix

Aşı ne kadar süre koruyor?

Şirketler tarafından yayınlanan yeni verilere göre, Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısının ciddi hastalık vakalarına karşı koruması altı ay sonra sabit kalıyor. Ancak analiz, insanları hastalığın herhangi bir semptomunu geliştirmekten koruma yeteneğinin zamanla düştüğünü gösterdi.

Veriler, Biden yönetiminin, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin ve diğer uzmanların son birkaç aydır üzerinde tartıştığı, insanların daha yüksek dozlara ihtiyaç duyup duymayacağı ve ne zaman ihtiyaç duyabileceği konusundaki tartışmaya katkıda bulunabilir. Delta varyantı yayıldıkça Amerika Birleşik Devletleri’ndeki COVID-19 vakaları artmaya başladığında sorun daha acil hale geldi.

Genel olarak, aşı altı ay boyunca semptomatik COVID-19’a karşı yüzde 91 etkiliydi. İkinci dozdan yedi gün sonra başlayan ve iki ay boyunca devam eden gerginlikte en koruyucu olanıydı: bu pencerede yüzde 96 etkiliydi. Etkinliği daha sonra her iki ayda bir yaklaşık yüzde 6 düştü – aşılamadan sonraki ikinci ve dördüncü aylar arasında yüzde 90’a ve aşılamadan sonraki dördüncü ve altıncı aylar arasında yaklaşık yüzde 84’e düştü.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...